Slezi_18

Je nabíjení baterky do dronu ze zásuvky rychlejší než z počítače?

Ahoj všichni,
nedávno jsem si koupil dron (Syma XC5) a součástí balení byl i akumulátor Li-pol, 3.7V, 500mAh. K němu byl samozřejmě i nabíjecí USB kabel. Vždycky dobíjím z počítače a trvá to cca 2 hodiny (ve specifikacích bylo 1,5 hod.). Chtěl bych se zeptat, jestli můžu akumulátor dobíjet i přes zásuvku přes nabíječku k mobilu (vše na fotce) aniž bych tím cokoliv poškodil. Jestli to pomůže, tak tady jsou informace z té nabíječky původně pro LG mobil – input: 100–240V~ 50/60 Hz 0.2 A, output: 5.1V 0.7 A pak bych ještě požádal o názor, jestli se mi takové dobíjení vyplatí a bude rychlejší.
Děkuji moc!

Odpovědi
gecco

Můžeš – baterka si nabíjení řídí sama – a velmi pravděpodobně je schopna absorbovat větší proud, než z USB počítače…
😉

dr.luha

Akumulátor má svou vlastní elektroniku, která řídí nabíjecí proud, takže je jedno jaký zdroj 5V se použije. PC má výstup 500 mA, váš zdroj dává 700 mA, takže moc velké zrychlení to nebude (pokud štítkové údaje odpovídají skutečnosti). U zdroje 5V/2A se může nabíjecí elektronika zahřívat, což ale nemá vliv na akumulátor. Vstupní proud je vždy omezen na přednastavenou hodnotu.

Dochy

Nevím co pro Tebe znamená „vyplatí“ bez měření Ti účinnost neporovnáme a není to triviální. A také jde o tak zanedbatelné výkony, že možná ani není moc ekonomické to pro jednu baterku řešit.
Rychlost: Vyzkoušej. Některé USB porty to omezení na 0.5A ani neřešej, můžou dát i 1A (zatím se mi stalo jednou, že mi PC oznámil, že odpojuje USB kvůli nadměrnému odběru)
Vliv může mít i kabel. Osobně nemám rád dobíjení přes mikroUSB. Ty kabely nic nevydržej. Dřív když jsem začel mít problém s dobíjením a „životností“ telefonu, koupil jsem nový akumulátor. Teď když mám problém s dobíjením, jdu koupit novej USB kabel. S novým kabelem se telefon nabije za 1–2 hodiny, se starým kolikrat za 7 hodin 70% (při stejném zdroji)

mosoj

Baterie je chráněná. To znamená že zastaví nabíjení pokud napětí dosáhne určité meze a stejně naopak zastaví vybíjení pokud napětí klesne pod určitou mez. Žádnou regulaci proudu to nemá!!!!! Ten je dán zdrojem.
Ne všechny lion baterie jsou ale takto vybaveny, nicméně tato tak vybavena zřejmě bude. Nabíjení uspíšíš když zvolíš zdroj o větším proudu než 500 mA, ale baterii se to líbit nebude, bude se přehřívat.
Nicméně 700 mA bych osobně použil a pro jistotu bych během nabíjení kontroloval teplotu baterie. Taby neměla při nabíjení a vybíjení stoupnout nad 40oC.

Baterie má kapacitu 500mAh, měla by se tedy nabíjet proudy okolo 500mA.
Což tak nějak USB zajišťuje.
Tvoje nabíječka dává proud 700mA , mělo by nabíjení trvat kratší dobu.

mzm

Osobně mám zkušenost, že tyhle LiXX spíš elektroniku nemají. Zejména ty, co snesou větší vybíjecí proudy.

Pak se dá u výrobce podívat, kolik snesou proudu nabíjecího. Dělají se i 5C (5× kapacita) takže se dají pohodlně (bezpečně) nabít za 15 minut. Pomalejší nabíjení je pak šetrnější.

Dochy

Mosoji: Opravdu bych se divil, kdyby nabíjecí obvody neřešili i dobíjecí proud.