Kelt

Na jakém principu je založeno telefonní spojení v televizi?

Dívám se na zprávy kde je jeden reportér ve studiu, druhý někde v terénu. Ten ve studiu se ptá, zda je tam něco. Divím se, proč je ta reakce toho v terénu na otázku tak dlouhá. Proč neodpoví hned? Pokud je spojení se zahraničním reportérem, tak bych tu delší prodlevu chápal. Ale když je reportér na opačném konci Prahy a odpoví až za několik sekund mi připadá v této době trochu pomalé? Nevíte, na jakém principu je založeno tato spojení? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Někdy je to spojení přes obyčejný mobil a na obrazovce vidíme jen foto reportéra, v tomto případě je spojení bez prodlevy. Pokud je spojení živé i s obrazem, využívá se přenosový vůz. Ten signál přijme, zpracuje a zase vyšle. Do studia se taky dostane obdobným způsobem. To vše nějakou dobu trvá.

Další odpovědi
dubraro

Všechno, co jde do vysílání, prochází kontrolou – cenzurou. Hlasatel ani reportér nikdy nehovoří úplně online, vždy je tam nějaká sekunda rezervy na to, aby mohl být vypnut.

Drap

Nejde o telefonní spojení, ale o spojení televizní. Jistá časová prodleva je díky technice. Zatím to rychleji neumíme.

mvk

Jak píše Drap: jen malou část zpoždění zaviní telefon, většinu má na svědomí digitální přenos OBRAZU z terénu do studia. Takže ze stu dia se volá v čase T, k reportérovi se dostane za půl vteřiny, zakódování reportérovy reakce trvá dvě vteřiny, pak půl vteřiny přenos a dvě vteřinY rozkódování ve studiu. To kódování je vlastně komprimace, nepřenáší se 25 celých obrázků za vteřinu, ale většinou jen informace o tom, co se za minulou 1/25 vteřiny pohnulo. A celý obrázek třeba jen každé dvě vteřiny. Proto se obraz dá na druhé straně složit až za ty dvě vteřiny, až dojde nějaký klíčový snímek (celá informace).