Kepler

Na jaké výrobky zlatých českých ručiček nahrazujících nedostatkové zboží si pamatujete?

Např. skleněná akvária s kostrou z jeklů, travní sekačky s motorem z pračky atd.

Nejlepší odpověď
mosoj

Časový spínač pro venkovní světlo u vchodu. V roce 1982 jsem ho vyrobil, umístil do elektrikářské krabice ve zdi a slouží dosud. Již ani nevím jak vypadá.
Mluvíte opravdu o jeklech? Já bych to teda z jeklu nedělal, použil bych úhelníkový profil.

Další odpovědi
aliendrone

Windsurfingy mi utkvěly v paměti především. Podomácku bastlené „multimetry“ (v „Amáru“ byly mraky návodů), anténní stromky, paraboly – ježiš, toho BYLO! ;) :)

BTW – pleteš se s těmi jeklovými akvárky. Byl to pouze starší způsob výroby akvárií, než se vyrobila nejedovatá silikonová a dostatečně PEVNÁ lepidla (tehdy se akvárka tmelila).

DODNES ti hodně akvaristů potvrdí, že tahle vymoženost má HODNĚ výhod, dokonce je dost takových, kteří alespoň spodek a někdy i vrch akvária orámují jeklem, pokud neudělají rovnou celojeklové. Z praktického hlediska je jeklové akvárium BEST, jenže ono jde hodně o tu estetiku. Nicméně – pokud máš na výběr mezi spolehlivě drží / ve spoji se mi 300+ litrové akvárko rozjede, je to TĚŽKÁ volba. Tedy… pro toho, kdo to nikdy nezažil! Navíc – udělat dobrou kostru z jeklů – to už chce MISTRA svářeče, u větších akvárií ti stačí maličkatá úchylka a sklo PRASKNE! ;) :D :D

peterd108

Zlaté české ručičky jsou mýtus. Toto označení bylo používáno pro zboží vyrobené Němci ze Sudet.

Kepler

alien: jistě, o těch lepených akvárkách, co se dělala později, vím. Já osobně jsem jim nevěřil. Měl jsem jen 120 l, ale dal jsem přednost tomu jeklovému. Dneska to už je úplně jinde, žádné sklo.

aliendrone

Kepler>>> Coto? A čeho se to dnes dělá? Jako slyšel jsem o nějakých kompozitech sklo/plast/sklo (sklo je vždy po vnějších stranách, uvnitř nějaký plast, který to má „udržet pohromadě“, když do toho hrotově ťukneš a sklo praskne, venku sklo kvůli chem. netečnosti a odolnost proti poškrábání) – jenže to se snad ani u nás neprodává, 250 litrová nádrž stojí víc než nová Fóbie! Ale úplně beze skal – ty slyším poprvé. :o

mosoj >>> Ano, jekl je uzavřený profil, technicky se to skutečně dělá z rovnoramenného L – profilu.

Kepler

Neslyšel jsi nikdy o polymetylme­takrylátech (PMMA) nebo polykarbonátech? Žádná lepená skla, to je jen na čelní skla aut. Dělají se z toho i obří akvária se žraloky, stěny jsou tlusté třeba i půl metru, ale nikdy se nerozbijí, jako sklo. Pro malá akvária je to zbytečný luxus, ale pro větší interiérové se to už běžně používá. Tak nad 1000 l a víc.

aliendrone

Jo ták! Polykarbonát znám – to je ten sajrajt, ze kterýho se dneska dělají světlomety! :)

Kámoš jezdí po stavbách – musel si je nechat po necelých 4 (!!) letech přebrousit! WOW! :D :D :D