rmajlka007

Na Islandu nemají příjmení?

Někde jsem slyšela, že Islanďané nemají příjmení, pouze jméno po otci+son-podobně jako v Rusku, kde ale mají dohromady 3 jména. Muselo by tedy existovat hodně lidí se shodným jménem. Jak to tedy je? Opravte mě, jestli se mýlím. Díky

Nejlepší odpověď
annas

Co o vás prozradí příjmení na Islandu?

Věděli jste, že islandská příjmení jsou kombinací křestního jména otce nebo (méně často) matky a přípony “son" jako syn a nebo „dóttir“ jako dcera? Já jsem to nevěděl. Existují i výjimky u rodů z dob ranného osidlování Islandu, které si ponechávají své příjmení, ale těch je jen zhruba 10%.

Například já bych se tady jmenoval Jan Petrson, protože jsem Jan a táta je Petr. Islandská hobojistka Eydís Franzdóttir, která hrála na 11. Islandském dnu, je tedy dcerou pána, který se jmenuje Franz. Slavná zpěvačka Björk se jmenuje celým jménem Björk Guðmundsdóttir – a vy jistě už teď víte, čí to je dcera. Není to tedy žádný její umělecký pseudonym, ale jen křestní jméno, navíc na Islandu poměrně časté.
Díky tomu, že příjmení v podstatě skoro nic neznamená, se všichni oslovují jen křestním jménem, od sousedů po prezidenta. Vzniká tak příjemná neformální atmosféra, ve které jsou si všichni rovni.

http://janvrsin­sky.com/post/2581123674­2/co-o-vas-prozradi-prijmeni-na-islandu

Další odpovědi
anonym

Tady – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Is­landské_jméno – si o tom počti, bylo by zbytečné ´opisovat´ wiki…
😉