gnr54

Na co se dá použít dřevo ze stromu " Jasan ztepilý"?

U nás ho totiž budou kácet a tak by mě zajímalo na co by se hodilo dřevo z Jasanu.

Nejlepší odpověď
anonym

Můj tatík míval jasanové lyže :)) Z jasanového dřeva se dělá nábytek, hlavně ten ohýbaný a spoustu jiných věcí!

Další odpovědi
hanulka11

Dřevo a jeho využití

Jasan má kvalitní kruhovitě pórovité dřevo, jež je značně pružné a ohebné a přitom dostatečně tvrdé. Vyrábí se z něj nábytek, sportovní nářadí, hudební nástroje a topůrka či násady na různé nástroje. Dříve se z něj vyráběly také například lyže, kočárky a automobilové karoserie. Listy jasanu jsou využívány v lidovém léčitelství. Obsahují éterické oleje, cukry, silice, třísloviny, flavonový glykosid a další látky. Nálev z listů působí močopudně a projímavě a používá se při chorobách ledvin a revmatismu. Léčebné účinky má také jasanová kůra.

http://www.me­zistromy.cz/cz/les/r­ostliny-v-lese/listnate-stromy/jasan-ztepily

briketka10

u nás před 2 lety za zdí soused konečně pokácel 6 jasanů to bylo od jara furt kvítků, pak frňáků a pak listí několik pytlů a popelnic :((
teď s tím vytápí celej barák, ale topí i nějakým bordelem a má nízkej komín, že ten puch obtěžuje celý okolí :((
Doplňuji:
http://www.jv-krby.cz/clanky/cim-nejlepe-zatopit-v-krbu,-ne-kazde-drevo-je-vhodne.html
ale musí být trochu suchý

tom004

Mimo jiné, se používá i na výrobu topůrek a násad (sekery, kladiva, palice, atd.). Jeho dřevo je pružné a tím pádem tolik nedochází ke zpětným nárazům, tlumí je a vlastně chrání před nimi naše tělo.

anonym

Třeba na topení, hlásej zimu

Drap

Jasan je tvrdý ,pevný a pružný. Lze z něj udělat téměř cokoli. Kromě již uvedeného je velmi vjhodný třeba pro výrobu luků

honza19hk

já z něj dělám násady,jasan je ohebný a pružný.

Wang

Já dokonce dvoje funkční ski z jasanu (tzv. jasanky) mám a každoročné je (i v rámci recese) používám. Je to požitek a radost.
http://www.no­vinky.cz/cesto­vani/225838-elegantni-ale-i-narocne-telemarkove-lyzovani-se-opet-vraci-v-plne-sile.html