Mirdas

Lze využít poušť ?

Člověk dnes dokáže využít pro své záměry ( bohužel ) snad každou část planety Země.
Ovšem u pouští tomu je zřejmě naopak.
Proto se ptám, mluvme například o té asi nejznámější a to Sahaře, zda se dá utnout její šíření, případně ji průmyslově využít, jako je například těžba písku a podobně ?

Odpovědi

Na poušti jde normálně pěstovat rostliny… to jen ti afričani chtějí vše bez práce a čekají na humanitární pomoc.
http://goo.gl/Xu­yjZf

Questman

4154 si to jaksi zjednodušil.
Tak snadné to rozhodně není, poušť se nedá tak snadno zúrodnit všude a vždycky to stojí velkou sumu peněz.

Písek se z pouští skoro netěží, protože je příliž ostrý a hrubý na stavební účely i pro užití v průmyslu. Používá se písek z řek, protože jeho zrnka jsou drobnější a omletá vodou.

Využítí pouště je v budoucnu možné ale v horizontu minimálně sta let velmi nepravděpodobné.

Pepa25

Velký projekt na využité pouště, konkrétně severní Sahary, se jmenuje DESERTEC. V podstatě jde o solární elektrárny a přenos elektřiny do Evropy. Teď to spíš skomírá (nízké ceny elektřiny a velká investice), ale do budoucna …