nimecacek

Na co psali Římané?

Nejlepší odpověď
annas

Ve starověku Řekové a Římané kupovali papyrus od Egypťanů a popisovali jej svými písmy
Byl to

  1. .papyrus velmi hledaným materiálem, což znamenalo, že tato rákosovitá rostlina téměř vymizela. V Evropě se papyrus používal až asi do 9. století.
  2. Méně významné, neliterární záznamy, např. záznamy obchodn,í zapisovali na dřevěné voskované destičky. Do vosku psali rýtkem. Několik voskovaných destiček se spojovalo řemínkem, motouzem nebo kroužkem; byl to tzv. špalíček (kodex). Názvu se užívalo později i u pergameno­vých knih.

pokračování v odkazu

http://www.his­tory.czechian­.net/referaty/NAH­LEDY_referaty_his­torie_knihy.html

Použité zdroje ma konci článku

Agneta

nimecacek >>> super otázka!

Agneta

Jak asi mohla taková kniha z papyrusu vypadat? Jak široké mohly být ty stránky?

anonym

svitky?

Agneta

Tak asi ano:D
Další otázkou by tedy bylo, kdy se objevily vázané knihy
Věděl by někdo?

anonym

To když se zabilo více krav a ty žaludky se pak svázaly.

anonym

Etruské náboženství…

anonym

Původ

Když v 1. století našeho letopočtu začaly svitek nahrazovat kodexy, byly to svazečky tenkých prkének. Brzy se však začaly prosazovat výhody psaní na pergamen, a to zejména pro rozsáhlejší texty: daly se využít obě strany a v kodexu se dá snadno hledat. Knihařství jako samostatné řemeslo vzniklo v pozdním středověku, když se začal používat levnější papír a knihtisk.

Až do 19. století se knihy vázaly řemeslně. Se vznikem knihařských strojů začaly převládat „nakladatelské vazby“, kdy se už knihy prodávaly jednotně vázané. V polovině 20. století se zavedly „měkké vazby“ (paperback) a brožované knihy přestaly vycházet. Knihařství se tak stává uměleckým řemeslem, případně restaurátorstvím.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kni­ha%C5%99stv%C3%AD

Agneta

Pumíku, pěkný odkaz – ale bohužel zase ta lživá Wiki!
Podívej: na české Wiki uvádí: „Když v 1. století našeho letopočtu začaly svitek nahrazovat kodexy,“
na německé: "Die frühesten Exemplare aus dem 2. und 3. Jahrhundert n. Chr. "
(druhé až třetí století)
na francouzské: " durant le IIe siècle av. J.-C. "
(roky 100 až 200)
:DDD
Takže jak staré jsou nejstarší knihy? 1900 let?

cochee

Vsadím se, že ještě daleko starší, and the winners are… Číňani 😛