Avatar uživatele
weronika

Na co mohla umřít koza?

Předevčírem umřela koza, byla nafouklá.
Ale zdravá, ve formě, vychovávala dvě kůzlata. (ty jsou momentálně u druhé kozy, přikrmují se jejím mlékem a začínají papat oves.)
Bylo to z ničeho nic.
Netušíte co to mohlo být?

Ps- umřela sousedům, tak netuším podrobnosti, jen mě to zajímá. A jich sem se neptala :/

Doplňuji:
jenom asi doplním, že kůzlatům je něco přes měsíc, tak to snad zvládnou ;)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4051 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

Odpoveď byla označena jako užitečná

Těžko říct. Mohlo to souuviset s porodem, parazitálním onemocněním i stravou.
Doplňuji:
Jasně. Pokud jsou zdravá, měla by to zvládnout bez problémů.

Upravil/a: beer

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Kozy jsou poměrně choulostivé na vlhko a průvan (vítr).
Také jsem přišla před časem o starší kozu. Byla velmi otužilá, chodila celoročně ven, na zimu obrostla, klidně ležela na sluníčku ve sněhu a výborně prosperovala. Bohužel jsem podlehla „starým dobrým sousedským radám“,
kdy mi bylo neustále opakováno, že mi koza chcípne, protože je i v zimním období venku.
Koza totiž bydlela
v boxu, který byl otevřený a koza mohla kdykoliv ven a bohatě toho využívala. Prakticky jen na noc chodila dovnitř. Když jsem už nechtěla poslouchat ty věčné sousedské odborné kritiky, zavřela jsem kozu ve velkých mrazech do boxu.
Po několika dnech nastydla, měla průjem, nafoukla se a přes veterinární léčbu uhynula. Pravděpodobně zápal plic.
Další kozy už měly možnost celoročního volného pobytu venku i s kůzlaty , ovšem s možností zalézt si do stáje.
„Vaše“ sousedovic koza byla měsíc po porodu, byla tedy v plné laktaci, mohla také nastydnout, mohla mít zánět mléčné žlázy, horečku, virózu…je toho dost,
co kozu mohlo porazit.
Měsíční kůzlata by měla už být ve věku kdy přežijí i bez matky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

taky moch Lízinku někdo otrávit, nějakej výrostek jí něco hodit přes plot, ale to zjistíš těžko..

před 4051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
weronika

Ano Líza tak se jmenovala…
No, Bohemica ty kozy jsou přes zimu zavřené- sice už nebyl sníh ale ve výběhu je strašné bláto(momentálně pod sněhem) tak byli stále vevnitř.
Ještě letos venku nebyli :/

před 4051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Moje kozy byly vždycinky Marcely! No, netuším co se mohlo stát, kozy jsou poměrně háklivé , nějaké tipy máš
v našich odpovědích, ale jistotu mít bez diagnózy, léčby a event.následné pitvě nebudeš! Raduj se z kůzlátek a vzpomínej na mámu v dobrém. Tu otravu bych asi vloučila, když byla zavřená ve chlévě.

před 4050 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek