ReHu

Myslíte, že tzv.romská ne/otázka je věcí toho kterého státu? Nebo že se do věci může či má plést i stát jiný, potažmo EU

Doplňuji:
Mám na mysli „separaci“. Byla o tom dnes diskuze v radiu.

Nejlepší odpověď
HOMER

Já bych od EU očekával spíš roli nestranného pozorovatele,který dohlíží na zachování lidských práv (a samozdřejmě právních norem EU).
Vzpomeň na Čuňka,je to spíš otázka krajů..než se z toho stane mediální případ.Ale nevím co přesně je ta „romská otázka“.Podle mého není co řešit,když někdo něco „spáchá“ tak má jít sedět,jedno jakou má barvu.Setkal jsem se s „dobrými“ i „zlými“ lidmi a byli samozřejmě různobarevní.

Další odpovědi
dudu

Nedávno jsem si se zájmem přečetl článek představitele původní větve „českých cigánů“ pana Holomka. Jeho názory byly vždy velmi objektivní a tentokrát rozebíral vnitřní problémy romské konunity. Mimo jiné zde zmiňuje skutečnost, že velká část dnešní populace romů pochází ze Slovenska a česká větev na ni pohlíží tak trochu s despektem a zatím tyto nově příchozí neabsorbovala. Stejný problém se nyní mezi původními romy a nově příchozími z Rumunska projevuje např. ve Francii nebo Itálii. Z toho je zřejmé, že tzv. romskou otázku nelze popsat několika větami a vyřešit jednorázovými akcemi. Vzpomeňme různé pokusy za komunistické éry, stály přece hodně peněž a dosažené výsledky cigánům veskrze spíše uškodily, nežli prospěly. Bez žádoucích vnitřních impulsů celého etnika iniciovaných romskou inteligencí se téměř s jistotou k lepšímu mnoho nezmění. Doufejme jen, že události po vstupu Bullharska a Rumunska do schengenského prostoru celou EU nezastihnou nepřipravenu.

iceT

Predevsim by oni sami meli chtit a snazit se,ale proc by to delali,kdyz dostanou vsechno zadarmo.Chodi oveseni zlatem,vozi se v mercedesech a chtela bych videt jejich RP,pochybuju,ze je maji.
Nechapu,proc by se na skolach v budoucnu mela ucit romstina,jak jsem nedavno slysela ve zpravach.

Elk

Myslím si, že je to otázka pro ně samé. Jak žije člověk s tím, že je jeho komunita považovaná za méněcennou a každý se jí straní. Vzpomínám na ostudu po tzv. Sametové revoluci, kdy nám psali v Rakousku, Německu : Češi, nekraďte! a pod? Proč romové s tím nemají problém sami před sebou a navíc, když jsou ve většině případů velice věříci? Toť otazka.

Michal

Je to věcí lidí a potom to ostatní.