Kelt

Myslíte, že tato informace je pravdivá, nebo je to nějaký reklamní trik?

Manželka sleduje zprávy a tam prý říkali, že vás mohou sledovat hackeři a vidět a slyšet, co děláte. Prý je to možné přes televizi, počítač a jiné přístroje. Nějak se mi to nezdá. Dokonce ty přístroje nemusí být zapnuté. A na PC nemusí být ani webkamera. Že by nějaké vylepšené UCHO + OKO? Nebo je to nějaký reklamní tah (nevím na co)? Děkuji.

Nejlepší odpověď
xxx3

Za určitých podmínek je možné proniknout do vzdáleného zařízení a ovládnout ho. Myslím, že ten problém se týkal určité řady televizí Samsung, nevím teď ale přesně. Rozhodně něco takového nelze provozovat v masovém měřítku. Další věcí je, že největší bezpečnostní dírou je u počítače jeho uživatel, který může průnik nezvaného hosta mnoha způsoby usnadnit – pokud neví, jak se chovat na internetu, neaktualizuje software, instaluje neznámé programy…

Další odpovědi
patmull

No jo… televizní noviny…

Asi takhle… Takové útoky jsou velmi vzácné a hackerovi by se nevyplatilo někoho sledovat přes kameru, protože je to jednak technicky obtížné a jednak z toho nemá žádný okamžitý zisk. I kdyby přes tu kameru viděl, něco co by mohl použít proti vám, dalo by mu příliš práce tu informaci nějakým způsobem využít. Daleko častější jsou ale útoky jako klasický Trojský kůň, který se tváří jako nějaký normální program, když ale běží, tak na pozadí vykonává nějakou škodlivou činnost.

Často je možné ho „získat“ z nějakých stahovacích serverů s nelegálním obsahem (tzv. Warez serverů) či jiných nedůvěryhodných serverů. Další častý a nebezpečný typ virů je „pharming“. Útočník napadne DNS u vašeho internetového poskytovatele a to vás po zadání stránky vašeho bankovnictví může navést na falešnou stránku bankovnictví. Když zadáte přihlašovací jméno (či kód) a heslo, zločinec ty informace získá (aniž by jste to věděl). Další je „phishing“, kdy se posílají falešné emaily. Ty se snaží vypadat jako od dané organizace (banky, aukčního webu…), vyžadují přitom odeslání přihlašovacích údajů buď přímo jim nebo pokračují „pharmingem“ – přesměrují vás na falešnou stránku. Jsou zde taky emaily, které se snaží vypadat jako třeba váš vzdálený příbuzný, o kterém nevíte. Když si s ním začnete psát, zločinec vydávající se za přbuzného požaduje zaslání peněz apod.

Základem je mít spolehlivý a kvalitní antivir. Raději vůbec neotvírat pochybné emaily, často psané i špatně přeloženou češtinou. Pokud je otevřete, tak je hlavní neposílat žádné osobní údaje. Pokud vám posílá něco banka, je nutné zkontrolovat její emailovou adresu – zda je to pravá emailová adresa. Pokud má v emailu nějaký odkaz, je důležité zkontrolovat jestli je URL adresa skutečně adresa banky.

gecco

Ano, je to možné – za určitých okolností…
Ale počkej, až budeš mít ráno zašmodrchané tkaničky – a nejblíž k botníku bude domovní zvonek…
😉

bububabu

Ano. Sledují i přes PC a chytrý telefon. Dokonce i v IT kancelářích mají přelepené videokamery a asi vědí proč!

Kryšpín

Můj přestárlej příbuznej, pravil, – kam se hrabe slavná STB