Michaela66

Myslíte, že má hejtmanka Jermanová šanci na znovuzvolení?

Otázka směřující zejména na Středočechy, ačkoliv hejtmanka Jermanová je známá snad všude – myslíte, že má šanci být zvolena znovu (za ANO)? Co jsem se dívala, tak mezi voliči 18 až 24 let má ANO podporu 3,6 %. Takže se nejspíše jedná zejména o hlasy důchodců, kteří byli vychováni ve stylu „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“. Dá se někde dohledat demografické složení Středních Čech? Počítám, že i lidé ve věku 25–50 let budou volit vzhledem k přešlapům Jermanové (statisícové odměny úředníkům za nic, miliony pro právníky, auto pro manžela apod…) jiné subjekty, KDU a tak.

EDIT: Tak je po volbách, a Jermanovou (ANO) skutečně dohnaly její aféry, a jde od válu. Ve středních Čechách je svět ještě v pořádku!:)

Nejlepší odpověď
anonym

Jiná odpověď

Byl a je to jen další politický omyl, jako ostatně celé hnutí ANO. Doufám, že se vedení kraje ujmou schopní lidé. Ale u nás se rádo odpouští.

Ještě poznámka: ANO je dnes hnutí zejména pro nostalgiky, proto přesun voličů komunistické strany k ANO (jsou i výjimky). Všimnete si i zde na webu.

Další odpovědi
Tomáš1234

Jiná odpověď

Těžko říct. Pokud by byli voliči „v obraze“ a znali by kauzy kolem Jermanové, šla by od válu. To je bez debat. Ale já se trochu bojím, že lidi zkrátka jdou a hodí to tam ANO, protože Babiš.

hapiky

Jiná odpověď

Ano má, a to mnohem větší než všichni zdejší uživatelé včetně mě! Každý máme šanci, i když mizivou.

ivzez

Jiná odpověď

ANO tu nemá jinou alternativu. ČSSD kolabuje, ODS jakbysmet a KDU-ČSL není pro každého.

Pepa25

Ano, spíše ve Středočeském kraji zvítězí

Bohužel je to velmi pravděpodobné. Podle volebního potenciálu (průzkumu Kantar pro ČT – ke stažení na odkaze) má ANO ve Středočeském kraji šanci až na 29,5 %, což je daleko nejvíc. Hnutí ANO zvažují častěji lidé starší a lidé s nižším vzděláním. Zároveň má ANO pevné volební jádro.
Doplňuji vlastní hodnocení: ohrazit by je mohla pouze epidemie a strach jít volit, tedy nízká volební účast.

Zdroj: https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/3176832-ceska-televize-odvysila-pred-volbami-13-krajskych-debat-i-superdebatu

Mc Merkurion

Jiná odpověď

…není problém volit ANO a nevolit Jermanovou (několikráte se už stalo, že lídři u voleb propadli) …
… otázkou je, koho: oranžový, kteří se spojí i s ďáblem, jen aby byli u koryta ??? … křesťany, abychom dopadli jako v Polsku a ženský jezdili na potraty do civilizovaných zemí, jak to dopadlo s církevníma restitucema >>> jen dostali na Hradčanech kostel, zavedli vstupné, neustále organizujou neprůhledný sbírky na opravu kostelů, a ještě inkasujou od státu a od občanů (to ti farář vzkáže, že za babičku dělal mši, ať mu pošleš pětikilo, aniž by si to někdo objednal atd), pirát ???, dyť ty zkazili na co šáhli a cpou se do všeho, jejich ekologické myšlení, udělat z kruháče lavičkovou zónu, auta smrděj půl bloku,než ten kousek objedou, děkuji, nechci, za tu chvilku se ztrapnili víc než dost, Kalouska ??? on už si asi nikdo nepamatuje na jeho aféry a slavný padáky, a ptáci, ti měli možností dost a nějak se nepředvedli, rozkradlo se za nich, co jen šlo … chvilkaři jsou převlečený komunisti (myšlením), jelikož, kdo s nima nesouhlasí je okamžitě vyvrhel dle hesla:kdo nejde s námi, jde proti nám, volby jsou demokratické, ale jestliže se mi nelíbí výsledek, zrušíme je, tolik jejich myšlenka >>> tak todle mám volit, takový *** … všechny strany (kromě komunistů, kteří mají pevnou základnu, vzorné voliče a jejich úbytek odpovídá jednoduše úmrtnosti vzhledem k věku) ztratili na úkor ANO, ANO nevolí bývalí komunisti, ale voliči jiných stran, kteří se zklamali, proto tvrdím, že ANO opět vyhraje, nehledě na to, že tak nenávistnou kampaň, kterou proti ANO a Babišovi všichni vedou trochu přepískli, sakra, to jsou opravdu všici tak zabednění, že nevidí, kdo je nejčastěji zmiňovaným politikem a stranou ??? … vona totiž i negativní reklama je reklamou !!!

…jen malé doplnění, pro důchodce 5000 je moc, Kalouskova TOPka s křesťany navrhuje zúžit spektrum důchodců,ale pro komedianty, kteří maj v létě každoročně prázdniny, v době, kdy se roušky nenosily, navrhuje 500 denně, ale že jejich OSA chce poplatky i za dobu, kdy byly zavřený hospody i hotely je v pořádku, proč je nevyplatí OSA, kdo řval zjara, že roušky jsou omezováním svobody a nyní kritizuje za zrušení ??? kdo navrhoval zvýšení ošetřovného na 100% a teď vyčítá rozhazování, ono si totiž toto většina voličů pamatuje, proto nechci bejt prorokem, ale mám takový tušení, že ANO u voleb převálcuje všechny … podnikatelům se měl nahradit ušlý zisk dle daňového přiznání a peněz by bylo dost, to je každej ve ztrátě, platby na státní pojištění jen co musím(přeci nebudu platit, když nemusím a daně taktéž) a najednou jsme bez peněz, a státe dej, ale od nás nic nedostal (za co taky, když nám neustále hází klacky pod nohy, podnikání není svobodné, jelikož pár nekuřáků se rozhodne, a tak se nebude kouřit nikde, co na tom, že je ta hospoda moje a jsem kuřák, nemůžu zakázat vstup cikánům, protože je to diskriminace, co na tom, že dělaj jen bordel a kradou, kvůli pár ***, co v neděli nenakupujou, se obchody zavřou ve svátek, a že toprodavačkám ani tolik nevadilo, že svátky byly dobře placený, co na tom, je topřeci pro jejich dobro … proč iniciovat a chtít zakázat klecovej chov v celý EU, my jsme ochránci zvířat, tak potopíme naše zemědělce, my jsme ekologický, proto na polích máme silně dotovanou fotovoltaiku, a kdopak na tom rejžuje ??? … a to nemluvim vo kůrovci, když se zelení na Šumavě přivazovali ke stromům, že on se prej kůrovec sám zastaví >>> jo, zastaví, ale u bramborovýho pole a teď máme u nás měsíční krajinu … ještě si stále myslíte, že lidi budou volit strany, které maj toto na svědomí ???

seraphico

Jiná odpověď

Ta šance tady je vždycky. Ale vzhledem k tomu, co všechno se na ní provalilo, tak tomu moc nevěřím.

Lgee

Jiná odpověď

paul1

Ano, spíše ve Středočeském kraji zvítězí

marci1

Je po volbách a místo Jarky bude asi hejtmankou zřejmě Petra. 🙂

Michaela66

Podle mě máte pánové pravdu svým způsobem oba. Já bych nerozlišovala mezi bývalými členy a voliči KSČM, kteří přešli k ANO, a ostatními voliči ANO. Takovéto vaše dělení, si myslím, není důležité.
Podle mého jde prostě o to, že komunisté byli prospěcháři, a dnes voliči ANO jsou prospěcháři také. Jde o mentalitu „volím KSČ, dostanu byt“ a „volím ANO, dostanu víc peněz“. Bohužel to, že to se sebou nese totalitu, a v dnešní době oligarchii, už lidé nevidí. Extrémní případ je poté ten, kdy manžel byl zabit komunisty v dolech, a vdova volí KSČM a následně ANO. Osobně takovou osobu znám, a nerozumím tomu.
Jistě jste zaznamenali případ opoziční političky, která přešla k ANO se slovy „důležitější je mít vliv“. Také řada důchodců mi řekla věty typu „Babiš nám dal ze všech nejvíc, ten nám nejvíc pomohl.“ To, že jsme jen další spolkovou zemí Německa, a peníze u nás jsou nebo nejsou podle vývoje v Německu, lidé nechtějí vidět. Nechtějí vidět, že napomáhají oligarchii, celoevropské ostudě, odlivu peněz do svěřenských fondů. Stěžují si na kmotry z ODS a ČSSD, ale nevidí, který Bureš tu je nejbohatší (= nejvíce peněz odklonil, legálně, ale nemorálně). Prostě ti voliči jsou prospěcháři. V zásadě se jim to nedá dávat za zlé, každý člověk se chová pragmaticky a myslí na sebe, ale pokud nevidí okolnosti, za kterých se tak děje, tak je nechce vidět účelově, a to už OK není.

Dovolím si ještě 2 poznámky:
Jednak mi přijde zajímavé, jak politická situace v ČR odpovídá geopolitické pozici ČR. V Rusku oligarchie, každý je vazalem každého, šlechta kolem Putina je neprostupná, voliči jsou pod masírkou, a když HBO vydá seriál Černobyl, tak jsou obyčejní Rusové v šoku, a úřady jej hned utíkají raději zakázat. Vedle toho USA, kde jsou silné demokratické instituce, a hlavní úřad je přístupný velkému spektru osob, nikdo neví, zda za 10 let bude prezidentem Trump Jr., Bush, Clinton, Biden, Kanye West nebo Kardashian. V Rusku je jasné, kdo bude Tsarem dalších 30 let. U nás máme mix – demokratické instituce, které za dobu vlády ANO prorostly oligarchickými strukturami (které ODS ani ČSSD nedokázaly vytvořit, mezi mafií kmotrů a oligarchií je rozdíl jako mezi dnem a nocí). Je to pěkné, jak to odpovídá naší pozici na mapě.

A druhá poznámka – naplňuje mě optimismem vědomí, že ANO má v zásadě nulovou podporu u mladých (resp. 3,6 %) – jednak logicky nebudou volit dědka Babiše, ale raději se zhlédnou v někom mladším (což potvrzuje PR mozek Pirátů Jakub Horák). Mám ale také za to, že jednoduše vidí, že to co dělá dnešní vláda, není správné. Když jedu pražským metrem, tak tam není teenagera, který by na batohu neměl placku Milionu chvilek. Také se mi líbila volba prezidenta v Polsku – waršavský starosta sice prohrál, ale demografické ukazatele jasně ukázaly, že zvolený prezident má mezi lidmi 18–40 let v zásadě nulovou podporu. Volby u nich, stejně jako u nás, rozhodují důchodci. Jako přes kopírák volba Zemana, který u mladých prostě nemá podporu (placky s knížetem nosí mladí lidé dodnes).
Co se tím snažím říct: nevyhnutelně přijde „Nová doba“, kdy současné struktury nebude již nikdo volit, neboť jim uhynou voliči. Z dat v ČR i v Polsku to je naprosto zřetelné. Věřím tomu, že lidé budou menší prospěcháři, a více se budou zajímat o demokratické instituce. Do budoucna tomu pomůže federalizace Evropské Unie, se kterou europoslanci již dnes počítají. Svět mladých lidí není omezen na hranice ČR, mladí jsou dnes Evropany. Jistě si v budoucnu pohlídají, aby se za naši část federace nemuseli stydět.

Gonfaloniér

Bože to zase snůška keců… a ty „vydedukované“ távěry, no já se… :'D
Tento web není na vylevání si svých politických (dezinfo-)názorů. Volte si koho chcete, podporujte koho chcete a myslete si, co jen chcete. Ale tohle není politický web.

Gonfaloniér

…I když trochu dovzdělání by neuškodilo.

ten který je

Mládí vpřed!Staré lidi utratit a kdo nepůjde s mladými revolucionáři,tak do pracovních táborů.Trochu mi váš elán připomíná kulturní revoluci v komunistické Číně.:-D

Mc Merkurion

… no, jestli milion chvilek nebo pitáti ??? … tak nejprolhanější a kdo se snaží během chvíle na tom nejvíc trhnout jsou právě piráti, ale to bohužel zaslepení nevidí, kobliháři volej aspoň za koblihu, voliči pirátů z blbosti, no a chvilkaři, jež chtěj demokracii, ale tu svojí, jinou ne, tak to jsou přesně fráze komunistů: kdo nejde s námi, jde proto nám …

anonym

Tak za prvé: Kdo nechce, nevidí. Za druhé: Mezi nostalgikem a komunistou je i rozdíl.

Provázanost ANO a KSČM je znatelná už od voleb, jen uvedu například volbu soudruha Ondráčka, což bylo plivnutí do tváře lidem, kteří demonstrovali za svobodou a demokracii – hnutí ANO prvně tuto volbu podpořilo (na hlasy to vycházelo velmi dobře), volba předsedy PS, ačkoliv KSČM měla nějakých 8 % a ODS, která měla více, se dočkala místopředsedy na poslední chvíli. Nejsem jediný, kdo to takto vidí – když Babiš jde na shromáždění týkající se komunistické totality, je vypískán, proč tomu asi je? On byl a je na druhé straně barikády.

Že ubývá komunistů je problematické, protože nevolí jen stranu, která to má v názvu. Rozhazování peněz bez vize a bez tvoření rezerv není určitě na pochvalu, neboť dochází k zadlužování (vysokému) společnosti a destabilizaci budoucího veřejného hospodářství.

Hnutí ANO probudilo v lidech nostalgii, narostla díky hnutí komunistům křídla, to co by jim před 10 lety neprošlo, dnes prochází za potlesku hnutí ANO a značné části jejího voličstva.
Staví se nové dálnice? Kde???? Myslíte pana Ťoka? nebo pana Havlíčka, který zdá se je tak geniální, že zvládá dva resorty na jednou? Zvyšování rekordní ale na úkor čeho?

Komunistická minulost: ODS (disident Vondra, Fiala), kde jsou tady komunisté, TOP 09 = nespolupráce s bývalým režimem je podmínka pro vstup…kde zde vidíte komunisty?

A závěrem: Můj pohled je tedy chybný? Já mám pocit, že můj pohled je relevantní, který jsem podložil informace, které nejsou liché a jsou důvodem abych se takto domníval.

Jeden z voličů hnutí ANO dokonce poznamenal, že by si šel pokleknout na místo sochy Klementa Gottwalda. Přijde vám to standardní? Mně ne. Ono Vámi zmíněné černo-bílé vidění je právě dominantou komunismu.

Netvrdím, že to má tak každý volič hnutí ANO, ale vliv (proud) určitých idejí, nebo spíše bagatelizující určité ideje, je silný.

seraphico

To jste napsal trefně. Kdo nechce, nevidí :) Řekl bych, že si asi moc nerozumíme v základní otázce, kdo a proč volí ANO? Vy tady argumentuje provázaností ANO s KSČM. Já tvrdím, že to s komunisty nemá nic společného, nebo jen velmi málo. Vy nedokážete přijmout fakt, že ANO by mohli volit lidé, kteří dosud volili demokratické strany. Úbytek voličů ČSSD ve volbách v roce 2017 byl značný. To jsou přeci demokraté. Ano, byl i úbytek voličů KSČM, ale už ne tak znatelný.

Podívejte se. Já přeci neříkám, že ANO nevolí i komunisté. Ale říkám, že nejvíce voličů má ANO z řad demokraticky smýšlejících lidí. Zdá se vám to nelogické? Vždyť jste mi tady vyjmenoval tu provázanost ANO a Babiše s KSČM, potažmo KSČ. To by přeci demokratičtí voliči nikdy neudělali! Mám pro vás novinku. Oni to dělají. Zkuste si sundat ty růžové brýle a zeptejte se voličů ANO proč opravdu volí, tak jak volí. Možná budete překvapen. Jak jsem psal, nic není černobílé a vaše zatvrzelost, vás přivádí k slepotě, protože tvrdit, že hnutí ANO je dnes zejména pro nostalgiky, je opravdu mylné.

Vaše první odpověď na anketu, byla mimo jiné, že ANO je omyl. Tady je ten kámen úrazu. Vy prostě nedokážete přijmout fakt, že ANO je stále o parník nejsilnější strana. A je na vás vidět, jak moc jí nesnášíte. To by samo o sobě samozřejmě nevadilo, ale problém nastává ve chvíli, kdy máte zauvažovat, proč je tak populární. V tu chvíli se uchylujete k těm nejsnazším a pro vás nejlépe vysvětlujícím důvodům, a to je, že ANO volí nostalgici a komunisté a pár snílků, kteří naletěli Babišovi. Bohužel vás musím zklamat, vysvětlení je to sice jednoduché, ale špatné. Ale jak už bylo řečeno, kdo nechce, nevidí.

Zkuste popřemýšlet nad tím co jsem vám napsal. Zkuste hledat ještě jiné důvody a snažte se na to dívat i očima druhé strany, nejen těmi svými :)

anonym

Neznáte mě a hodnotíte mě na základě pár řádků, ačkoliv je mezin´námi trochu nedorozumění. Právě, že jsem zdůraznil, že voliči hnutí ANO i jsou demokraticky smýšlející. Dokonce jsem ani neřekl, že voliči KSČM nejsou demokraticky smýšlející – proto nevím z čeho berete to přesvědčení. Věřte mi, že se scházím s lidmi i s opačným politickým názorem, včetně ANO. Nemám růžové brýle a často ony důvody jsou zejména iracionální, čili spíše emoční, proč volí hnutí ANO, Nezapomeňte, že se jedná o protest hnutí, kde kolikrát vítězí prostest vůči mainstreamu, Nezlobte se, rád s Vámi diskutuju, ale já mám pocit, že takto přes Odpovědi.cz to není snadné vyjádřit (dovysvětlit) pár bodů, kde se míjíme a nerozumíme si.

A zase, kde berete přesvědčení, že hnutí ANO nesnáším, to je jako bych řekl, že Vy ano milujete, protože ho zde hájíte. Já to takto nevnímám. Jen nepovažuji ANO za alternativu a jo, spíše hnutí, které přispělo k zhrubnutí politiky a lidé na to moc nereagují, ačkoliv jde o elementární pravidla.

Program je věc druhá, to nebyl předmět prvotní diskuze. Jak říkám, osobní diskuze by byla lepší a zkuste pochopit i tu druhou stranu, proč jim politika ANO vadí.

seraphico

Máte pravdu, že takhle se diskutuje opravdu špatně a i pro mě to není dosti komfortní. Že nesnášíte ANO jsem vyvodil z vašich jak otázek, tak odpovědí na tomto serveru, ale máte pravdu, neznám vás, takže možná byla moje úvaha špatná.
Jinak je asi opravdu zbytečné dál vést tuto debatu, protože se komunikuje špatně a mrzelo by mě, kdybyste získal dojem, že tady ANO hájím. Dál od pravdy už to ani být nemůže :) Důvody proč bych nikdy nevolil ANO jste v podstatě už před tím vyjmenoval, plus bych ještě toho přidal více. To vás možná překvapilo, ale já se opravdu na lidi a jejich rozhodnutí dívám zcela nekriticky a že všech možných stran. Což mi u vás nepřišlo. Ale jak jste už jednou napsal, neznám vás, takže se mohu mýlit. Každopádně jsme se alespoň vykecali :)

anonym

Jsem už unavený, přeji pěkný večer. Klidně ještě napište.

anonym

Plus ekonomický růst nebyl tak zásluhou vlády, ale efektivního (překvapivě rychlého) růstu ekonomiky v Německu.

anonym

Pardon, hnutí ANO tomu netleská ale hůř – mlčí.

Hufnágl

seraphico
Dobře ty!

anonym

Zrovna Vy s tím pokleknutím k místu, kde stála socha Gottwalda, to spíse povrzujete. Pokud to byla ovšem ironie, pak se omlouvám. Nějak nemohu proniknout do této filosofie. ANO chápu, sám jste uvedl pár důvodů, ale přístup k totalitě moc ne.

seraphico

Jensi, můžeš prosím přednést nějaká fakta, která by potvrzovala, že hnutí ANO je dnes zejména pro nostalgiky? Nebo se jedná pouze o tvůj subjektivní názor? Prosím také o odkaz, kolik komunistů tedy přešlo k hnutí ANO. Děkuji.

anonym

Rád odpovím. Vzhledem k proměně politiky hnutí ANO za poslednich několik let se logicky změnila voličská základna hnutí. ANO se přesměrovalo do levicového spektra, což povrzuje i fakt, že vládne se socialisty a komunisty a to dle průzkumů voličům nevadí, nebo dokonce jsou spokojení. Předseda strany je bývalý člen KSČ, bývalá ministryně spravedlnosti za ANO rovněž bývalá členka KSČ. Dle procentuální podpory toto není překážkou, naopak často slýcháme obranu a podporu těmto lidem. Nedávno dokonce člen hnutí ANO přešel do KSČM. Odkaz jsem sem nedávno dával. ANO pozvedlo komunisty do silných pozic (rozhodují o rozpočtu, hlasitě hovoří do mezinárodní politiky, předseda je místopredseda PS za podpory ANO). Politika ANO stojí na poptávce své voličské základny a spoluoráce mezi ANO a KSČM funguje. Zda je to dobře, nebo ne, posuďte sám.

Zmiňuji důležitý bod: nehovořím o všech voličích ANO, ale o značné části. Podívejte se, s kým je v koalici středočeské ANO. Vzpomeňte na toleranční patent mezi ANO a KSČM. Je to obraz i voličstva. Babišovo hnutí slyší na poptávku lidí.

https://www.id­nes.cz/zpravy/do­maci/volebni-model-kscm-by-se-nedostala-ano-pirati-ods-kantar-ct.A200308_132­753_domaci_zaz

Ještě zde odkaz Idnes.cz (pro překvapení Mafra), volební průzkum. Navíc po volbach nejvíce ztratila KSČM a ČSSD, matematicky tak lze odvodit, že značné procento přešlo k ANO. Když Babiš jel na zasedání komunistické strany, vítali ho jako ztraceného syna. Ozval se někdo někdy z ANO vůbec, že mu to vadí?

seraphico

Děkuji za vyčerpávající odpověď :)

Takže vaše úvaha, že hnutí ANO je v dnešní době zejména pro nostalgiky, je z důvodu, že k nim přešla nemalá část voličů ČSSD a menší část KSČM? Mohl byste tuto myšlenku ještě více rozvinout? V čem jsou voliči ČSSD nostalgičtí?

Kolik tedy přešlo voličů KSČM do hnutí ANO? Dával jste odkaz, kde se mimo jiné píše: „Sociologové poznamenali, že podpora komunistů klesá zhruba o jedno procento ročně a jejich voliči odchází nejčastěji k hnutí ANO nebo nechtějí již volit vůbec.“

Z toho jasně vyplývá, že voliči KSČM nejčastěji přešli k ANO (ale také do jiných stran) nebo už k volbám nechodí. Vy jste mluvil o přesunu voličů KSČM do hnutí ANO, což evokuje domněnku, že všichni voliči, které KSČM ztratila, přešli do ANO. Což i podle vašeho odkazů není pravda. Proto jsem se po tom odkazu ptal.

Vy vlastně píšete, že značná část ANO je prokomunistická a z toho důvodu soudíte, že i značná část voličů ANO musí být také prokomunistická. Jenže takhle černobílé to opravdu není. Lidé mají své důvody, proč hnutí ANO volí. Hlavní důvod je ten, že od dob zvolení ANO do vlády ekonomika ČR rostla (jak velký podíl na tom ANO mělo nechávám bez odpovědi).
Zvedli platy doktorům, zdravotním sestrám, policistům, učitelům, skokově se zvedl minimální plat, zlevnilo se jízdné pro určité skupiny, rekordně se zvyšují důchody, staví se nové dálnice, zvedla se mateřská atd. atd. A všichni tihle lidé mají menší či větší důvod ANO volit. A rozhodně to nejsou komunisté jak vy si myslíte. Ano, v tomto hnutí se určitě najdou lidé s komunistickou minulostí (stejně jako v ostatních stranách), ale lidé mají tendenci se řídit heslem, že účel světí prostředky. Proto pokládám vaší odpověď za chybnou.