Avatar uživatele
Zlatý

Myslíte, že by fungovalo na zločince znásobení trestu, pokud člověk z místa činu uteče a nepřihlásí se na policii?

Myslíte že by fungovalo, kdyby se zavedlo pravidlo že pokud člověk který spáchá zločin uteče z místa činu a nepřizná se do 72 hodin sám na policii, tak mu bude automaticky hrozit trojnásobný trest?
---
Zaibatsu: No, neříkám že by to bylo přímo úměrný, ale to co tvrdíš ty se mi nezdá. Chceš říct že věříš tomu že by počet vražd nestoupl, pokud by za ně nehrozil žádný trest? Že by se vykrádaly banky úplně stejně jako teď, kdyby maximálním trestem by bylo plácnutí přes prsty? Že by lidi nepřekračovali víc rychlost, pokud by jim nehrozila pokuta? Fakt tomu věříš?

Stačí se podívat třeba na ty taxikáře, oni dostanou 5.000 pokutu že stojej kde nemaj, a druhej den tam stojej zas. Proč? Protože prostě takovouhle pokutu dostanou 1x za měsíc, a za tu dobu on si vydělá třeba 200.000. A když je chytnou znova, tak zase dostanou 5.000 a když je chytnou znova, tak zase jen 5.000, a oni to klidně zaplatěj, protože jinde by si i bez odečtení pokut tolik nevydělali, ale kdyby se jim to třeba trojnásobilo, 1.pokuta=5.000 2.pokuta (za stejný přestupek)=15.000 3.pokuta(za stejný přestupek)=45.000 ...atd., tak jednou už by se dostali na takovou sazbu, která už by se jim logicky nemohla vyplatit, a museli by se sbalit a vypadnout. A tohle mluvíme o prachách, myslím že roky života jsou ještě trošku cennější artikl...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ne, protože reálně by to znamenalo prostě ztrojnásobení drtivé většiny trestů. Stávající výše trestů mívají dobré důvody, netřeba je násobit.


Avatar uživatele
Pokročilý

tvrdost trestu nemá prakticky žádnej vliv na to, jestli někdo zákon porušuje nebo ne. Kdyby se trestní sazba za vraždu snížila o polovinu, uvažoval by si dvakrát tolik o tom, jestli někoho zavraždíš?

objasněnost a efektivita maj zásadní vliv. dokonce takovej, že neni vždy potřeba odsoudit toho pravýho, stačí jenom odsoudit někoho pokaždý, když se něco stane...tak fungovalo fašistický trestní právo.


Avatar uživatele
Pokročilý

Také si myslím, že nepomohlo, ona v tom okamžiku hraje psychika a člověk reaguje intuitivně a zdrhá. A když se pak chce dobrovolně přihlásit pod tíhou svědomí, tak s trojnásobným navýšením, to by asi udělalo o to více méně lidí.


Avatar uživatele
Zlatý

Nemyslím. Jsem asi trošku pomalejší, tak mi pomož- chci si v divoké přírodě jen tak z plezíru do někoho střelit, mám supr výbavu a supr plán, vychytám mouchy a jdu na to. Důvod? Řekněme proto, abych se z nudy "nějak odlišoval", protože tuším, že po zbytek života se mezi ostatními živými budu cítit tak nějak "nadlidsky", ne-li přímo nezničitelný, že budu mít "navrch", jelikož energii zabitých si podle všeho přivlastňuje jejich vrah, no a ta pak na ty živé nehorázně čiší a už jsi ostatními považován za nadčlověka. Vyberu si tedy člověka a prásk. Potud v pohodě...
...A podle tebe by bylo výhodnější zůstat stát u své oběti?

Pro upřesnění: každýmu reálně myslícímu je jasný, že vraha takto bez motivu spravedlnost nikdy nedostihne a komu ne, tak moc kouká na kriminálky. Zkrátka, když máš dobře vychytaný mouchy, vždycky se bude vyplácet podobný trestný čin zatloukat a to i v případě, kdy netušíš, že omylem nestojíš pod fotopastí. Proto je násobení trestu zbytečné. Může zabírat jen jako jakási prevence před rozhodováním se o činech, ale pokud se čin jeví jako důležitej, těžko na podobnou prevenci spoléhat.


Avatar uživatele
Bronzový

Podobné změny zákonů v oblasti dopravních nehod, v letech asi 2002 vedly k ujíždění od dopravních nehod a k neposkytnutí první pomoci ... Strachem proti lidskosti.


Avatar uživatele
Zlatý

sú 2 základné kategorie zločincov:
postihnuteľní (zločinci)
nepostihnuteľní (tí sa ani nedefinujú ako zločinci, ale sú ako ctihodní občania)
Pokiaľ Justícia bude mať šatku cez oči nakrivo, dovtedy právo nebude.
Svojho času sa navrhovalo "3x a dosť" na takého by sa potom pozeralo ako na recidivistu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

zjentek: no, já měl předně na mysli právě to o čem píše ptáč, tedy když způsobím nehodu (jakokoliv) a uteču, nepočkám na policii; předně jsem tedy myslel když se něco stane ne-úmyslně, klidně i ty autonehody, ale i rozbité okno nebo omylem někdo zapálí les..atd., samozřejmě by se to vztahovalo i na jakékoliv trestné činy, tedy i vraždu, loupež, znásilnění...zní to jako trochu legračně, že člověk který by šel vykrást banku, by měl ihned poté počkat na místě činu, aby mu nehrozil trojnásobný trest :-) ale právě tam je ten předpoklad, že člověk už bude vědět co ho čeká, že né třeba 10 let ale rovnou 30, a možná když nad tím takhle zapřemýšlí, tak si lecos ještě třeba rozmyslí...

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Tak jsem to doplnil. Nestojí = stojí.

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Nojo, ale ty mluvíš o psychopatovi, tak tomu samozřejmě nijak zabránit nemůžeš :-) protože ten má "hodnoty" úplně někde jinde, než normální člověk

Avatar uživatele
Zlatý

zjentek

Nejen o psychopatovi. Vlastně jsem měl na mysli celou kategorii. Těch jakkoliv vyjímečných, co všeobecnou existenci chápou odlišně, než normální člověk

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5027
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2697
Zlatý briketka10 2425
Zlatý annas 2103
Zlatý quentos 1652
Zlatý iceT 1557
Zlatý marci1 1533
Zlatý tom004 1522
Zlatý mosoj 1504

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.