lukas.zmizik

myslite, ze by bylo technicky realne, aby budovy velkych nakupnich center meli pruhlednou strechu?

to znamena, ze setrime svetlem… alespon nekolik let zpatky, vejmenu strasaka jmenem „globalni oteplovani“ nas – drobne hrace na trhu – sikanuji nesmyslnymi eko-poplatky a takovy zlepsovak, jako pruhlednou strechu, nikdo nezavede…

nejedno obchodni centrum u nas je…

sem kdysi pocital zarivky a na jedno velke tesko jich vyslo 1500 (jen nad prodejni plochou – 15 paralelne po 100 seriich)

nemuselo by to byt pruhledne cele, kdysi se delali takove sklenene strisky …

otazka zni, zda je to dnes nejak pro takovyto typ budov technicky proveditelne a zda by se to vyplatilo, kdyz prihlednu k tomu, ze v takovych budovach je tabulkou danna nejaka uroven intenzity osvetleni?
Doplňuji:
ano o stavebnictvi toho moc nevim a je mi jasne, ze „jim“ se to do kalkulace nevejde, ale ja mam stejny problem, mi se take do kalkulace nevejde ekologicka dan na prepis auta… navic takoveto prosklene budovy sice jsou, ale jsou to vyjimky, taky neni rec jen o obchodacich, je tu plno velkoskladu a rychlotovaren… krom prosklenych stropu existuji i svetlovody…vsechno jde, kdyz se chce

Nejlepší odpověď
anonym

Asi toho moc nevíš o stavebnictví, protože to, co prezentuješ jako objevný nápad, už dávno existuje, např. architektura brutalismu (přiznané inženýrské sítě koncipované jako plnohodnotná součást stavby a interiéru). Počátky ve Španělsku v 60. letech, ukázkový příklad – rekonstrukce bývalé pařížské tržnice na palác Pompidou, v ČR obchodní dům Máj na Perštýně dnešní Tesco – My) a mnoho dalších.
Dnešní OC používají zasklená atria, např. Nový Anděl, Paladium, Zličín, Arkády, Chodov, hotel Atrium – dnešní Hilton, stanice metra B – Rajská zahrada atd.
Ovšem prodejní plocha je drahá, je uspořádaná do mnoha podlaží, takže i případná celoskleněná střecha by osvětlila jen poslední podlaží, ale znemožnila by technologické rozvody v podhledech, chladicí jednotky vzduchotechniky na střešním plášti a plno odborných problémů, které na tomto místě vůbec nemá smysl vysvětlovat.
Takže technicky to je proveditelné, ale ekonomicky a technicky si to vyžaduje daň, která se developerům do kalkulací prostě nevejde. Potřebují rychlou finanční návratnost a co nejvíc efektivní řešení.
P.S. (Pro dokreslení ČSN stanoví pro vedlejší prostory, komunikace a chodby hladinu osvětlení 100 luxů, v pracovních prostorách 400 luxů ve výši pracovního stolu. Nejúspornější jsou ze současných dostupných technologií LED systémy od žárovek, přes pásky až po diodové plochy s proměnlivou intensitou i širokou škálou volitelných barev).
Doplňuji:
I světlovody se už dávno používají, ale převážně v nadstandardních RD nebo mezonetových bytech. Kromě toho, že jsou ještě stále poměrně drahé, ne všude je lze využít i z dispozičních důvodů.
Názorná ukázka byla i v jednom z pořadů ČT Bydlení je hra včetně kalkulací podle délky. Pokud by ses aspoň na některá tato fakta podíval, musel bys mluvit jinak. Je snazší kritizovat než sám něco dokázat a oponovat fundovaně a erudovaně.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cen­tre_Georges_Pom­pidou

Další odpovědi
Drap

Technicky reálné ano. ale drahé. Dnešní nákupní střediska, supermarkety a podobně se staví na několik málo let.

Ergeti

šlo by to,ale za jednu takovou střechu si postaví další čtyři obchoďáky.Mimocho­dem díky za odpověď na ,,Počítač" 🙂

venkovan

Mne by stačilo, aby pohledné prodavačky měly průhledné šaty. a mám pocit, že nám mužům (té většině) by tak svítily oči, že by se nemuselo vůbec svítit.
Nevím jak by to fungovalo u žen, kdyby pohlední muži měli průhledné šaty. A mne by asi, kdybych je viděl, oči pohasly. Takže méně světla ode mne.

mosoj

Úvaha dobrá a myšlenka hodnotná.
Řešení existuje, bohužel je vždy o mnoho dražší než klasické. Žádný invenstor takovéto řešení neschválí. Bohužel světem hýbaly a hýbou jenom peníze ke škodě nás všech.

lexx

A umíš si představit tu dřinu s umejváním tak velkých voken ?
Jo leda použít technologii připravenou kdysi pro kolonizaci Měsíce, ty průhledné obytné polokoule velikosti obchoďáku.

arygnoc

jistě je to výzva.
ale spíše bych se orientoval ke trendu prostě obchoďáky nestavět, nejsem zástance shopingu.

lukas.zmizik

Dr.Axl – no tak tedy pardon, ale jedine proti argumenty jsou zatim ty, ze by to bylo drahe…

coz mi prijde zvlastni, jak obchodnim retezcum prochazi prakticky vsechno i proti vuli lidu, zatimco nam podnikajicim v doprave hazou klacky pod nohy vsude, kde se da… posudte sami – dopravce plati silnicni dan a myto dohromady, pokud nas jako dopravce najmou ceske drahy, uvedou v podminkach splatnost faktury 90 dni..nelibi? za dverma cekaji dalsi dopravci…

myslim, ze tady neco smrdi – kdo nema dlouhe prsty na uradech, nema nic…

anonym

Otázka zněla, zda by to bylo technicky reálné. To bylo zodpovězeno včetně toho, že kdo má trochu přehled by se ani neptal. Není pravda, že cena je jedinou překážkou, více je logických a technických důvodů. Skleněná střecha by osvětlila jen poslední podlaží, či dokonce jen půdu, čili efekt diskutabilní. Dále tato střecha nemá únosnost proti sněhu a komplikuje osazení STA, hromosvodu a VZT výdechů a chladících jednotek, strojoven výtahů apod.
Daleko efektivnšjší je dispoziční řešení s využitím prosklených stěn, situování podle světových stran na jih, světlé odstíny a koeficienty odrazivosti. Ale to už je věda se složitými výpočty. Větších úspor lze dosáhnout důslednou izolací třívrsvými skly (které má povinné třeba Skandinávie), tepelná čerpadla, sluneční kolektory a solární panely na střeše, schopné pokrývat valnou část energetické spotřeby multifunkčního objektu. Jedním z moderních prvků jsou i zatravněné ploché střechy a další postupy.