xiperio

Myslíte si, že se Rusko stane časem taky demokratickou republikou?

Myslím tím, že tam proběhnou demokratické volby. A bude tam nastolena demokracie, jako v jiných vyspělých zemích EU. A přáli by si to vůbec jeho obyvatelé, nebo jim to takto vyhovuje?

Nejlepší odpověď
Drap

Myslíš tím demokracii po vzoru USA? To nepůjde. To by muselo USA obsadit Rusko vojensky, nebo vyvolat nepokoje a provést nějakou revoluci, třeba jako na Ukrajině a to se v dohledné době jistě nestane.

Další odpovědi
Alesh

Myslím, že ne. To spíš dožijeme opaku u nás. Jinak všude na světě jsou jednodušší lidi, kteří milují „vůdce“ a pak ti, co aspoň trochu přemýšlí a budou preferovat pluralitu.

Speed77

V Rusku podle mě mají docela demokratické volby – teda jako nevidím tam, nevím, jestli dochází k nějaké korupci, úplatkům, machinacím, ale nemyslím si to. (To neznamená, že jsou demokratičtí). Největší potíž bude s prezidentskými volby. Ale nejde tak o volby jako spíš o to, co dotytčný čloěk dělá, když už zastává úřad. Putin si navíc vklidu může prosadit vlastní návrhy, vlastní zákony, upravit ústavu, být na prezidentském postu klidně do konce života, atd. A co se voleb týče, tak může předem zařídit, aby vyhrál. Tím nemyslím, že kupuje hlasy, mění čísla/flašuje, ale nemá konkurenci, protože se jí zbaví nebo ji udělá nevýraznou, začne se propagovat (i s pomocí oligarchů) a to na vítězství ve volbách bohatě stačí. Má na to celé své funkční období. Lid si ho pak sám zvolí, i když je svým jednáním a oligarchií ožebračuje.
Diktátoři (i totalita) byli taky kolkrát zvoleni demokratickými, nezfalšovanými volbami. Ale důležité je, co se děje pak. Diktatura není přímo neoprávněná vznikem (že by se vždy k moci dostali výhradně pouze násilím, převratem, revolucí), ale tím, co se děje pak, co jsou zvoleni. Jak postupují – neoprávněně převezmou neomezenou moc a už se jí nechtějí vzdát, už ji nepustí.
Jak řekl, kterýsi Říman: „Plebs pro svou svobodu nehne ani prstem.” Těm je to jedno – na to, aby s tím něco dělali. Navíc mají rádi souboj „vyšších“ vrstev.
Diktatura je systém – krom vzniku, který může hrát roli, jde o utlačování lidu, opírání své moci o ozbrojené složky, byrokracii-oligarchii, často se uchyluje k násilí, hrubé síle i teroru. Pro Rusko to vše úplně neplatí. Je tam hlavně oligarchie v čele s Putinem, což hraničí s diktaturou (ale neřekl bych že úplnou).

paul1

Na to mám jenom jednu možnou odpověď: Kam Vás vedou světské bludy. Jinak vím o tom, že tam nepřehlednutelná spousta lidí demonstruje proti Putinovi a režimu.

Pepa25

Ano, časem ano. Za Putinova života ale těžko.
Mimochodem problém není primárně ve volbách, ale někde jinde.

plebs

V Rusku těžko odhadnout, ovšem demokracie jak při opatřeních proti Covidu předvádí skoro polovina Českého národa také za demokracií trochu kulhá.

ivzez

Jestli Rusko není demokratičtější než země, které „demokracii hlásají a vyvážejí do celého světa“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Alesh, tak hlavně, že mínění většiny je důkazem spraveldnosti. ;) 😂 Obzvlášť, když se to zakládá na davu, který jde hodně snadno ovlivnit nebo úplně zmanipulovat, zdemagogovat.
Autorita je celkem přirozená (ovšem pak třeba rozlišovat demokratickou nebo nedemokratickou, či spravedlivou/nes­pravedlivou).
Každý člověk podvědomě vnímá autoritu, silného jedince. Je to přirozené, už dávno před vznikem civilizací, v tom nejhlubším pravěku vedl/vládl nejsilněšjší jedince (fyzicky, ale i jinak). A já neříkám, že je to špatně. Je pak ale třeba rozlišovat skutečné vůdce nebo utlačovatele, diktátory.

Alesh

@Speed77: „V Rusku podle mě mají docela demokratické volby…“ 🙂

Speed77

Můžou mít. Máš důkaz, že nemají… ?
Já tím neříkám, že tam mají demokracii. Jen že klidně můžou mít nefalšované, nezkorumpované volby. A vlastně nic nenapovídá tomu, že by byly zfalšované. Volby nejsou (jediným) ukazatelem demokracie.
Já osobně jsem do nich nenahlédl, při jejich sčítání jsem nebyl ani neměl možnost vidět, jak to probíhá. Žádný relevatntní zdroj, který by tvrdil nebo uvedl, že tam falšují volby/hlasy jsem neviděl. Možná jsi v tomto ohledu „osvícenější“ a máš to prozkoumané z první ruky. ;)
Tím neříkám, že tma není oligarchie a že Putin nejedná víceméně jako diktátor, či minimálně jako vůdce té oligarchie.
Proto je to taky kontroverzní a nelze Rusko nazvat diktaturou – není demokratické, to rozhodně ne, ale není tam čistá diktatura. Jestli falšují volby nebo ne nevím. Ale nemyslím si to, protože tomu nic nenapovídá a myslím si, že k tomu není důvod.

xiperio

Už to, že před volbami, nemají v médiích strany garantovaný stejný prostor. A pokud pak slyší od rána do večera Jenom Putin a jenom Putin, tak jsou zmanipulovaní.

Speed77

Manipuluje se úplně v každé (demokratické) republice. Každé volby si na tom zakládají – na propagaci valstní strany/osob a užívání demagogie. V tomhle se Rusko ale v ničem neliší od ostatních. Média taky vlastní soukromníci atd. a „pronajmout“ (koupit relamu, propagaci) si v nich může každý.

xiperio

No to nevím, jelikož některé strany (strana) mají v Rusku v televizích a rádiích několikanásobně větší prostor. A v tištěných médiích taky jelikož, tam nemají strop na prachy na volby jako u nás.

Mr. Marek

Rusko není demokratické, ale v tomto má Speed pravdu. Viděls mediální úlohu během amerických voleb? Vždyť 90 % médií stranila kandidátu Bidenovi, dokonce mnoho z nich vyzývaly k jeho volbě. Kde je tedy princip pluralitní demokratické diskuze? V mediálním prostoru? – naivita.

xiperio

Nevím jak je to v USA. Jen jsem chtěl vědět, jak to mají v RUSKU. Už to, že celostátní televize má cenzuru hovoří o mnohém. Navalnyj by si ta ani neškrtl.

Mr. Marek

„No to nevím, jelikož některé strany (strana) mají v Rusku v televizích a rádiích několikanásobně větší prostor. A v tištěných médiích taky jelikož, tam nemají strop na prachy na volby jako u nás.“ Koriguji, že to neplatí jen v Rusku.