Dochy

Slušná nabíječka by toho neměla být schopná. Sekundární okruh (ta část co se připojuje k telefonu) by měl být bezpečně oddělen od primárního (obvody připojené k rozvodné síti) a na tom sekundárním není dost velké napětí aby za alespoň trochu normálních okolností někomu ublížilo. Ale pokud koupila nějaký kšunt kdovíodkud nebo do toho někdo blbě šťoural, pak se to stát může… (i když samotné ležení na posteli by i v takovém případě mělo být relativně bezpečné, v kombinaci s dotknutím se toho telefonu by to mohlo být nebezpečné)

Další odpovědi
dubraro

Jestli měla velkou smůlu … je to možné. Nabíječka mohla být konstruována tak, že nebylo galvanické oddělení výstupu od sítě.
U nás se kdysi prodávaly svítilny s akumulátorem, který se nabíjel zasunutím svítilny do zásuvky. „Adaptér“ tam představoval jen jeden kondenzátor a jedna dioda. Svítilna byla z plastu, který snadno praskal. Amatérská oprava omotáním izolační páskou, pak svítilnu nešikovně chytíš, zasuneš do zásuvky … a máš ji!

zjentek

Tak nevím, ale… Snad tady nikdy nepředpokládá, že člának (viz odkaz) by psal elektrikář.

aliendrone

Moc to nepobírám, info je příliš kusé. Záleží na tom, jaká to byla nabíječka. Jestli nějaká zbastlená třebas z notebookové a tím „opravovaným kabelem“ je myšlen ten síťový co vede do adaptéru NEBO v adaptéru nebylo napětí galvanicky odděleno, budiž.

Ale že by zabilo napětí 5V DC, to se mi zdá poněkud vachrlaté a to i když přihlédnu k tomu, že v Thajsku se potíš jak o život, tudíž kůže vlhká a její odpor poklesne z 50k na něco kolem 500Ω.

Faktem je, že i když jsem dostal čočku nepočítaněkrát (jediný, kdo mne v tomto směru překoná je asi jen „stále chodím pod napětím Edison“ ;) :D), tak jistě chápeš, že v takových okamžicích nemáš zrovna náladu na měření tebou procházejícího proudu. Tudíž zbývá se spolehnout na tvrzení knih, že teprve tebou procházející proud kolem 0,1A je smrtelný, což i při těch 500Ω odporu mokré kůže 5V adaptér nedá. Napětí 5V je považováno za bezpečné i ve sprchách, pokud vím. (nejsem elektrikář, natož Edison, navíc jsem přeplněný ODPOREM k nejrůznějším vě­cem)

Tudíž podle mne je to buď kachna nebo novinářská zmata (dnes je „novinářem/pu­blicistou“ snad každý, kdo se naučil alespoň 20 písmen abecedy, další znalosti netřeba). :(

Kazatel

Nebyl tam Kramný? Sci-fi je to podobné.

aliendrone

NAvíc u DC napětí jsou „povolené/pří­pustné“ prudy procházející tělem trochu vyšší, jestli si to dobře pamatuji. ;) :)