Rokio

Myslíte si, že dobré znalosti v lékařství můžou člověka ochránit před určitou diagnózou?

Mně se jednou stalo, že jsem psychiatrovi popsal své jednání a lékař to vyhodnotil jako paranoidní blud. Já jsem mu na to řekl, že si zpětně dokážu uvědomit nereálnost daného bludu, což doktor vyhodnotil jako zkreslené vnímání.

Dobře vím, že přítomnost bludu nebo halucinací (stačí pouze jeden pozitivní příznak) je plně dostačující k diagnóze schizofrenie.

Z toho plyne, že kdybych si svůj blud nenechal vyvrátit a skálopevně bych na něm trval, pravděpodobně by můj psychiatr diagnostikoval tuto schizofrenní poruchu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, Rokio, nemůžou. Respektive určité znalosti by mohly člověku pomoci
zastřít před lékařem skutečný stav, ale tím by člověk byl sám proti sobě.

Nestanovení správné diagnózy by vedlo k tomu, že by lékař nemohl nasadit
účinnou léčbu. Člověk by sice neměl stanovenu diagnózu (pořád mi uniká,
proč nechceš pochopit, že diagnóza ani nemoc nejsou žádný trest), ale to by neznamenalo, že není nemocen.

Člověk by tak jenom by zbytečně oddálil, případně znemožnil léčbu,
tzn., že by poškodil sám sebe, svou rodinu, …

Další odpovědi
mates1

Choď radši k tomu psychiatrovi častěji a neotravuj nás. 😉

aliendrone

Co na to říci? Psychiatrie se sice oficiálně za vědeckou disciplínu považuje (potřebuješ doktorát z medicíny), nicméně podle mne je to podobná věda, jako astrologie.
Kdysi, když elektřina byla něco nového, úžasného a obtížně pochopitelného (a tedy takříkajíc „cool“) vyzkoušeli blázny s její pomocí „léčit“ > elektrošoky.

Objevili, že maničtí zuřiví pacoši se po 20minutové kůře elektroškoky PODSTATNĚ zklidnili – voilá > „léčivý“ účinek elektřiny/elek­trošoků byl na světě!

Garantuji ti, že pokud do tebe budu 20 minut prát elektřinu z paralyzéru (což je v podstatě to samé), budeš rozklepanej ještě 2. den. A budeš rád, že se vůbec postavíš na nohy, na nějakou „zuřivost“ si ani nevzpomeneš, nevzpomeneš si totiž dost možná ani na to, že máš potřebu se vymočit. (tudíž vykonat potřebu na WC)

„Léčba“ elektrošoky je používána DODNES! Vážně čekáš od takového „vědeckého oboru“ něco rozumného? ;) :D :D

Dochy

Některé znalosti člověka před diagnózou „ochránit“ mohou. Třeba lékař (zvlášť ortoped či chirurg) by mohl být schopen odhadnout že má sklony k vadnému držení těla a vhodnými cviky se před křivou páteří chránit.

Těžko se ale psychiatr ubrání před schyzofrenií či bludy. Je nějaká šance že by mohl bludy odhalit a tak být schopen relativně normálně přeživat, či další problémy při vyšetření skrývat.

Také není moc pravděpodobné, že by se lékař svými znalostmi ubránil vzteklině po té co jej pokouše nakažený pes (pokud nebude mít po ruce správné léky)

Bacha, mám pocit, že tu psychiatrii chápeš hodně zjednodušeně, pokud jsi přesvědčen že výskyt jednoho příznaku Tě „odsuzuje“ k nějaké diagnóze…

mzm

Ano, například znalost odolnosti kostí může předejít diagnóze „fraktura“.