FlAsh_7

Myslíte si, že bude ČEZ zestátněn?

Já to teda nechci a doufám, že všichni budou rozumní a nedojde k tomu.

Nejlepší odpověď
Drap

Co by na to řekli kamarádi, kteří tam mají část akcií a žijí v zahraničí, Těm by se to moc nelíbilo. Takže v dohledné době určitě ne.

Další odpovědi
orwell

Já si myslím, že můžeš být v klidu. Touhle vládou zestátněn nebude, ledaže by k tomu byla donucena, což se mi zdá zatím nereálné.

Pepa25

Ano i ne. Bude totiž pravděpodobně rozdělen. Jaderná část zřejmě bude čistě státní. Minoritní akcionáři budou odškodnění navýšením podílu v té nejaderné nebo jiný způsobem. Doporučuju číst vyjádření Michala Šnobra.

da ny

Je pravděpodobné, že k tomu dojde. Kdy, to je ve hvězdách.
Vás, ani nás, se nikdo ptát nebude. Která vláda to dotáhne do konce je ve hvězdách.
Přetřásá se zestátnění ČEZ, rychlé zlevnění elektřiny by to ale nepřineslo
„Jak jim plány v tuto chvíli krystalizují a zdali tedy k zestátní alespoň nějaké části ČEZu dojde, ministři nyní nechtějí moc komentovat.“
„Redakce IDNES.cz oslovila Úřad vlády i ministerstvo průmyslu a obchodu, odpověď ale nedostala. Mlčení má opodstatnění. Každá informace z úst vládního představitele může výrazně ovlivnit cenu akcií ČEZ na burze.“

!Celý proces zestátňování by kvůli právním náležitostem a schvalovacím procesům trval nejméně rok a státní kasu by to vyšlo na zhruba 200 miliard korun. Pokud by pak ČEZ prodával elektřinu výrazně levněji, tedy například za 1,5 koruny za kilowatthodinu, podsekl by si tím vlastní příjmy.“
Zdroj: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/podniky/cez-zestatneni-ceny-elektriny-jaderne-bloky-dukovany.A230123_180­601_ekoakcie_maz

Kajoch

Teď už ne. Bohužel.....

Emefej

Tržní hodnota akcií vlastněných minoritními akcionáři je 150 mld. Kde na to stát vezme.

12(5+7)lungo

Měl by být navrácen státu,lidem, jelikož byl státní a tak by to mělo být zase.

Lukas27

Je tam spoustu malých akcionářů ze soukromé sféry, kteří na tom neuvěřitelně profitují, takže si nesmyslím, že stát získá 100%. Bylo by to krásné, ale to bychom museli být třeba ve Švýcarsku, kde je minimální korupce :D

Filip84

Milý uživateli,

váš příspěvek byl nahlášen jiným uživatelem k posouzení administrátorovi serveru.

Příspěvek: Touto vládou, co je teď, tj. 30. ledna 2022 v 11:15 PM, zestátněn nebude. Co bude, řekněme, 31. ledna 2022 v 1:00 AM, nemohu vědět, protože do té doby může, třeba, na parlament i Hrad spadnout bomba a bude po vládě (argumentum reductione ad absurdum). Zabývat se budoucností je, z těchto příčin, bezpředmětné.

I když je Babiš, a ta jeho partaj, jací jsou, i když je to banda neskutečně hloupých buranů, i když Babiš byl „strejček“ v politice, tak jedna věc se jim nedá upřít: vládli, a netvrdím, že to byla první banda, která od roku 1990 v tomto státě vládla, abych to mohl tvrdit, tak bych musel tomu věnovat určitou porci času a relativně dost toho nastudovat, protože mne zajímá politika poněkud „jinak“, než většinu lidí, ale v každém případě je to jedna z mála band, která opravdu vládla.

Ano, vládla veskrze blbě, zůstala po nich, veskrze, paseka, ale to je v pořádku, to je „součást hry“: byli zvoleni? Byli. Jo, že byli zvoleni vykvedlaní křupani, co do vedli od desíti k pěti? A kdo říká, že by to tak nemělo být? Vždyť rozhoduje většina těch, co chtějí, jejichž jedinou kvalifikací k tomu, aby rozhodovali, je to, že mají příslušný věk a průkazku. Z toho, z principu, musí vznikat takovéto bisarium. Přece nikdo racionální nemůže počítat s tím, že když se sejde deset blbých, že z toho bude méně blbý výstup, než kdyby každý blbý vypracoval výstup samostatně. Samozřejmě, že nebude, kde nic není, ani smrt nebere, takže bude, při nejlepším, stejný, většinou horší.

Takže, kdyby byli v parlamentu Babiš a jeho banda, a na Hradě Miloš Virosa, Zeman z a na Vysočině, tak by byla jistá šance, že ke zestátnění ČEZu dojde. Jistá, tak jako reálná, podle toho, jak by se Babiš, takto jako hlavní „strejček“, domluvil v kuloáru s jinými „strejčky“, kteří mají na ČEZu zájem: když by s Babišem spojení „strejčkové“ měli v ČEZu akcie, tak by se neznárodňovalo, když by akcie neměli, tak by se znárodňovalo, protože by to bylo populistické gesto, když nic víc! Velká výhoda Babiše a jeho bandy je, právě, v tom, že jsou blbí, jako tačky, takže naprosto a komplexně čitelní a předvídatelní.

Tady ta vláda nevládne, všimni si toho. Babiš a jeho banda museli „řešit“ tu chorobu. A řešili jí! Řešili jí, samozřejmě, blbě, neskutečně blbě, ale vládli. Ta choroba byla I. virus a bojovat proti viru je stejně smysluplné, jako kojenec, který bojuje se svou matkou a II. byla relativní banalita. Může se to takto zdát opačně, ale byla to banalita. Teďka máme problém s drahotou skrze konflikt mezi RF a Ukrajinou. A krom toho máme, zase, problém, že nedržíme hubu. Kdyby tady ta banda, co vládne teď, držela hubu, poslala Zelenského, tak jako diplomaticky, dělá se to velice slušně, s jeho problémy do prdele, tak nám, minimálně, nehrozí zatažení do konfliktu s RF (tak jako výhledově, já neříkám, že to je thema na 31. leden 2023 2:00 AM), a asi bychom měli i levnější plyn a ropu z RF (třeba jako Srbsko). Stačilo by jediné: držet hubu! Nedávat na ouřední baráky plakáty s Putinem v pytli, a před ouřední baráky nahatého Putina sedícího na zlaté míse, protože beztak jsou to akorát planá gesta, ničemu to nepomůže, a nám to leda tak uškodí. Ne, nic, hubu držet! Smysluplně můžeme pomáhat i jako neutrální – na hranicích uprchlíkům, u nás uprchlíkům atp. To se nevylučuje.

A tady tato vláda, smysluplně, neřeší nic. Já ani moc nevím, proč to od nich někdo čekal, a proč to od nich někdo ještě čeká. Vždyť I. volby byly „anketa antiBabiš #1“ (myslím parlamentární) a II. když byla ta choroba a Babiš a jeho banda tady předváděli ty trotloviny, které předváděli, tak tady tato banda nepřišla s žádnou konstruktivní kritikou, s žádným konstruktivním řešením, ne, jenom nadávali, pindali, a vlastně se přiživovali na tom, že Babiš a jeho banda politice a řízení státu ani trochu nerozuměli (tož, co čekáš – „strejček“ a CEO v politice!? 🤦‍♀️).

Takže ano, z pohledu „ankety antiBabiš #1“ dopadly volby dobře, ale, co do politiky, „anketa antiBabiš“ nic neřeší. Protože akorát vytvořila silnou koalici, která nikoho moc nepotřebuje a dělá si co chce, což je pro ten systém vlády, který máme, cesta do pekla (ano, jako, když měli takovou koalici Babiš a jeho banda + ČSSD + KSČM a dělali si, co chtěli!). Všecko je naopak, proto jednota je illuse, a když k ní dojde, je nebezpečná!

Teďka, z pohledu „ankety antiBabiš“ dopadla „anketa antiBabiš #2“ dobře: Babiš prohrál, soudruhem presidentem je soudruh generál. No ano, z pohledu „ankety antiBabiš“ jistě, ovšem z pohledu politiky se zdá, že nastala nejhorší možná kombinace: vláda koalice, která se s nikým moc nemusí bavit a odhlasuje si, co chce + president (nebo monarcha, nebo třeba předseda presidia Nejvyššího sovětu – to je dokonale nepodstatné), co s nimi táhne za jeden provaz. Něco podobného – koncentrovaná absolutní moc – byla za prvé francouzské republiky a víme, jak to dopadlo.

No a protože tady tato banda je banda imperialisticko – kapitalisticko – korporátní, reálně nelze očekávat, že by za ní prošlo znárodnění ČEZu. Leda by na to dostala Befehl, pak ano. Jinak ne.
Z důvodu: Spam, reklama, obtěžující příspěvek.