fyziq

Můžu z něj něco vymáhat?

Koupil jsem si kolo přes net a když mi došlo, zjistil jsem, že má několik prasklin. koupil jsem ho přes dobírku. může se to nějak řešit?
Doplňuji:
kupoval jsem to přes soukromníka. v inzerátu měl napsáno, že je vše v pořádku a že případné reklamace nebere

Nejlepší odpověď
gecco

Záleží na dosavadní komunikaci – pokud, např., bylo kolo prezentováno jako bezvadné, můžeš podat trestní oznámení (podvod) nebo občanskoprávní žalobu (zneplatnění transakce, náhrada škody…).
Ale bez znalosti podrobností ti nikdo přesně neporadí – takže – ideálně, dej do kupy dosavadní komunikaci (inzerát, maily…) a poraď se s právníkem.

Další odpovědi
rigormortis

První co se musí učinit, je potřeba se snažit to vyřešit.
Soudy jsou až kritické řešení situací.
Máš právo na reklamaci (musí ti zaplatit i tebou vynaložené náklady) bez ohledu na to, zda jsi souhlasil nebo ne s nějakýmy podmínkami.
V případě, že při prodeji neměl prodávající uvedeny podmínky prodeje je pětiletá záruka na zboží.
Standartní postup je napsat email, nebo doporučený dopis i s dokumentací závady a vyzvat, aby se do 30 dnů o uhrazení nákladů prodávající postaral.
Je potřeba to řešit v klidu.
Doplňuji:
V tom případě pouze vyrozumte prodávajícího o neshodě s inzerátem.
Jelikož nejspíše nebyla sepsána kupní smlouva s předávacím protokolem, můžete bez problému kolo vrátit a vystavit pohledávku na cenu za kolo a vedlejší výdaje se splatností 30 dnů, potom už je to na soudech.