Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vymáhat zcizenou věc?

Před dvaceti lety mi byla zcizena věc.Krádež jsme ohlásili na policii.Mezi tím policejní služebnu zrušili a o trestném činu není záznam.Nyní jsem nalezla tuto věc na prodej .Chci si jí koupit aby se zase někde nezašantročila a pak částku vymáhat na prodejci soudní cestou.Nebo jak postupovat k získání věci zpět?
Doplňuji:
Jedná se o sedlo na koně.Cena před dvaceti lety patnáct tisíc.Cena prodejní čtrnáct cena skutečná těžko vyčíslitelná nevím jak je poničené a jaká by byla cena sběratelská =prvotina jednoho z našich nejlepších sedlářů.Doklad a svědectví o tom že jsem sedlo koupila bych mněla.Sedlář si svou práci obzvlaště v tomto případě pozná.Nemám však doklad o tom vloupání a prý ho nelze od policie získat.Z hlediska trestního je případ promlčen=nelze potrestat zloděje.Prodávající mi o tom jak sedlo nabyla do telefonu lhala.Sedlo prý koupila od sedláře výrobce před třemi lety.Ten to popřel a věřím mu.Prodejce pravděpodobně sedlo nezcizil protože to vypadá tak že tou dobou pomalu ještě nebyla na světě.Nejde mi ani tak dohnat toho kdo kradl jako o to že si nemohu nyní tuto částku dovolit zaplatit.Pokud zaplatím chtěla bych peníze zpět.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Nevím, jak by to bylo z hlediska zákonů a práva, to bych musela hledat a zjišťovat, ověřovat anebo se ptát právníka, ale asi je dost důležité než začnete něco řešit,vědět o jakou věc se vlastně jedná.
Máte dokumenty nebo nějaké doklady o tom, že se jedná skutečně o vaši původní věc? Některé věci časem na hodnotě získávají a jiné ztrácí tak jde o to, zda by vymáhaná částka soudní cestou vůbec stála za to.
Je "věc" natolik specifická, že nemůže jít pouze o podobnou věc? Jste schopna dokázat, že se jedná skutečně o tutéž věc, která Vám před lety patřila a přišla
o ni?
Já bych si "věc" zakoupila (možná i prostřednictvím třetí osoby) když k ní mám evidentně nějaký osobní vztah a teprve
po zvážení okolností, které jsem uvedla, bych jednala dál.
Vzala bych si potřebné důkazy o tom, že "věc" bývala původně v mém majetku a že se jedná skutečně o tutéž věc, která mi byla před lety odcizena
a vzala bych onu "věc" a doklad o zakoupení a obrátila bych se opět na PČR nebo Státní zastupitelství.
Nahlásila bych celou záležitost jako podezření z tr.činu a vše bych povyprávěla i s tím, že bylo ve věci odcizení zahájeno šetření před lety (zřejmě neúspěšně).

Nebo bych brala jako pokyn Osudu, že se má "věc" oklikou dostala opět domů a nechala bych to plavat a těšila se z návratu "věci".
Doplňuji:
V případě, že se jedná o sedlo bych nechala nějaké vyšetřování asi plavat. Dvacetileté používané sedlo nemá ani takovou hodnotu, kterou za něj prodejce požaduje. Pokud sedlo stálo před dvaceti lety 15tis. bylo to několik tehdejších měsíčních výplat, ale dnes po těch letech nemá cenu ani jedné výplaty a to si ještě myslím, že je cena nadhodnocena.
Nevíš ani v jakém stavu sedlo je a zde se nejedná jen o případné "povrchové" poškození, ale o poškození, které se pozná až při vyzkoušení sedla na koni. Může být poškozena kostra atd.
To, že se jedná o prvotinu dobrého sedláře, nemusí být klad, ale zápor a sedlo může mít skutečně jen "vzpomínkovou" hodnotu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

A máte doklad o tom,že ona věc patří do vašeho vlastnictví?Zápis nebo kopii protokolu,kde je uvedeno,že vám byla kdysi zcizena?
Já bych si tu věc koupila,ale to bude tak všechno,co bude ve vašich silách udělat,protože se domnívám,že po dvaceti letech od krádeže bude celá záležitost promlčená.
Snad by se šlo optat prodejce,kde k oné věci přišel,popřípadě se takto i dopátrat od koho ke komu putovala a dobrat se tak až ke zloději,ale dost pochybuju,20 let je dlouhá doba a lidská paměť je někdy omezená.


Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele

Promlčecí lhůta z titulu krádeže byla tři roky, takže s krádeží tady rozhodně nepořídíte. Mohlo by ale vyjít to, že na osobu, která předmět zcizený krádeží spáchané na Vaší osobě dnes prodává, podáte trestní oznámení z titulu podvodu. Je-li i sedlář ochotný potvrdit, že toto je sedlo, které prodal Vám, tak by PČR měla nynější prodejkyni důkladně vyzpovídat, kde k tomuto zboží přišla.
Zajděte na policii a požádejte o pomoc. Určitě se bude dát něco udělat. Bude záležet na tom, co Vám policie poradí. Je možné, že své peníze zpět nedostanete. Každopádně ale policii nepodceňujte. Pokud Vám v této chvíli může někdo pomoci, tak jedině její příslušníci.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2240
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1004
Zlatý mosoj 686
Zlatý led 548
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 422

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.