Čecho_slovák

Můžu takto využít kamna na indukci?

Blíží se doba zabíjaček, a ještě vloni jsem v pohodě vařil vodu ve velkém hrnci na sklokeramické desce. Pravda je, že unikalo spousta tepla, protože hrnec zakrýval částečně všechny plotýnky, ale co by člověk neobětoval za dobré papání.
Jenže jsem v průběhu roku kamna vyměnil za indukci a teď nevím, jestli to můžu udělat, dát velký hrnec, jak to bylo v případě se sklokeramickou deskou. Máte zkušenosti nebo radu?
//////
Koukám, že má otázka nebyla pochopena jak Dochym, tak i ostatními. Pro upřesnění mé otázky vkládám odkaz: https://ctrlv­.cz/FAF2
Už někdo pochopil o co mi jde?

Odpovědi
Viktorie II.

Co jsem kdy četla, dno nádoby nesmí přesahovat topnou zónu.

Tak to jsem buď špatně četla, nebo nepochopila. Je dobře, že to jde i tak.

mosoj

Ano.
Dnes jsem o tom přemýšlel. Klidně tam hrnec dej, ale nezapínal bych ostatní plotýnky. Nic to nepřinese a mohlo by se to „pohádat“, nic vážného se ale dít nebude. Nicméně, podle mně nedostaneš do takto přesahujícího hrnce daný výkon plotýnky. Většina hrnce bude mimo siločáry topné plotýnky. Tudíž se nepřenese daný výkon plotýnky na hrnec. Toť můj názor.

dubraro

Zabijačka a indukce?? Na ohřev vody a vaření produktů se tradičně používá kotlina nebo brutar, vytápěné dřevem.

Čecho_slovák

Nevím jestli to budete číst, ale slíbil jsem. Vyzkoušel jsem dát 20-ti litrový hrnec na kamna, a ten dnem překrýval dvě varné zóny, která se dají přemostit. Do hrnce jsem nalil asi 5 litrů vody, a během několika minut byla vroucí. Žádný error se neobjevil, tak pravděpodobně tu mini zabijačku můžu udělat.

Dochy

paráda, dík za zprávu. Ještě bys pak mohl poslat ochutnávku 😉

Čecho_slovák

Chlapi, zítra to zkusím s velkým hrncem a dám vám vědět. Jinak díky za názory.

Dochy

Mosoj: Nevidím důvod, proč by se neměl přenést výkon z plotýnky do hrnce. Jen se přenese jen do části (té nad plotýnkou). Jinak souhlas, já bych to viděl stejně.
--

A bacha, „…že unikalo spousta tepla, protože hrnec zakrýval částečně všechny plotýnky…“ za to podle mně nemůže nesoulad rozměrů plotýnka/hrnec, ale to, že zkrátka ten hrnec je velkej a odvádí teplo vlastně celým (téměř) svým povrchem – jak zářením, tak předáním kolem proudícímu vzduchu.

Aha, teď jsem si všiml toho doplnění. To by mohl být problém. Pokusil bych se to narvat co nejlépe na jednu velkou plotýnku a ostatníma netopit. Že to bude šejdrem vadit nebude, ale tu jednu aktivní plotýnku bych osobně chtěl vidět zakrytou. Pokud se Ti povede zakrýt dvě, možná to půjde použít na obě. Ale dát hrnec takhle doprostřed a „topit“ všema je podle mně chyba.

mosoj

Tápu, jenom přemýšlím. Jedno vinutí je plotýnka druhé vinutí je hrnec. Zkus posunout jedno vinutí u trafa mimo siločáry druhého vinutí. Účinnost silně poklesne.

Dochy

Tady Ti ale nejde o maximální účinnost transformátoru pro odvod energie sekundárním vinutím. Tady jde o to dostat maximum energie do ztrát vířivými proudy. Představ si ten kus hrnce co je přímo nad plotýnkou. To je naše účinná plocha pro ohřev. Ten zbytek hrnce co je okolo to je tam jen navíc. Nestarej se o to. On ani ten hrnec co si na plotýnku přesně sedne není jen dno o rozměru plotýnky. Také je tam hmota navíc, jen ohnutá hned nahoru.

A když máš trafo, tak okolo taky můžeš mít dekl, upevňovací prvky apod. a nic se nestane (jen třeba nesmíš provlíct šroub skrz toroid a upevnit jej na obou koncích na ocelovou konstrukci)

Podle mně se to dno navíc může projevit jen dvěma účinky:

  1. pochytá to ještě trochu el-mag energie z plotýnky, která by se jinak „vypařila“ do okolí
  2. vyzáří/odvede to trochu tepla do okolí (jako každý jiný nadrozměrný hrnec na libovolném vařiči)

Čecho_slovák

Dubraro, jo, kotel budu tahat do 5. patra, a na balkóně budu smradit dýmem ze dřeva. Víš, co to jsou provizorní podmínky?

Viktorie II.

Dochy, proč to píšeš mně, já jsem zadala otázku?

Dochy

Když reaguješ, reaguj přímo na mně 😉 A proč reaguju na Tebe? Protože jsi napsala odpověď se kterou mám potíže. Proto se pídím po nějakém upřesnění. Předpokládám, že pro své tvrzení máš nějaký důvod/podklad. Přeci se nebudu Čecho_slováka ptát na podrobnosti Tvé odpovědi.

Dochy

Viktorie: Proč? Osobně bych se spíš bál toho, že nádoba nebude pokrývat varnou zónu, než že přečuhuje. A to platí snad pro všechny druhy vařičů. Nenapadá mně důvod, proč by to u indukce mělo být jinak – dokud nebudeme uvažovat pnutí v materiálu hrnce.