Dan10

Můžu si pořídit popelnici na kov a provozovat sběr kovových odpadů?

U nás na vesnici není popelnice / kontejner na kovový odpad, jelikož můj kamarád je soustružník a má kovový odpad, dává mi ho, aby se ho zbavil a když se mi doma nahromadí šrot hurá do kovošrotu a je na přilepšenou. Tak mě napadlo když už tam jedu, mohl bych mít více šrotu pomocí kontejneru na kov. Popelnici bych si buď postavil k baráku nebo na protější stranu kde jsou kontejnery na recyklaci. Mohu takto učinit ? Z hlediska toho že to není oficiální od obce a nejsem firma na svoz odpadu?

Nejlepší odpověď
Filip84

Podívej, můžeš si koupit container, popelnici, 300 popelnic, nebo 6,000 containerů, jo, maringotku, nebo třeba celý Cirkus Humberto. 🤷‍♀️

Má to ale jednu vadu na kráse: musíš to mít kde dát, to znamená, že buďto to musíš dát na svůj pozemek, nebo si, pro ten účel, musíš pozemek pronajmout.

Jinými slovy, samozřejmě, že můžeš mít container, nebo popelnice, nebo něco podobného, na kovový odpad, ale na „svém“ pozemku, to znamená, na pozemku, ke kterému máš užívací právo – vlastnické, z nájmu atp.

Jestli se domluvíš s obcí, že třeba bezúplatně, nebo za nějaký poplatek, to už je věcí právě té dohody, si umístíš popelnici na kovový odpad tam, kde má obec containery na tříděný odpad, žádný problém.

Ovšem potom počítej s tím, že na to budeš muset mít živnost. Protože, víš co, odvážet kovový odpad z domácnosti do kovošrotu je chvályhodná činnost a negeneruje zisk, jo, Ty nevytváříš přidanou hodnotu, jenom hospodárně zacházíš se svým majetkem, slovy práva staráš se o něj s péčí řádného hospodáře. Jo, že Ti k tomu kamarád přihodí nějakou tu šponu, víš co, kde není žalobce, není soudce, a co oko nevidí, srdce nebolí. Když o tom budete oba držet hubu (to je konstituční právo, držet hubu!), žádný problém nebude.

Ovšem pokud budeš mít smlouvu s obcí a containery / popelnice, třeba bezúplatně, ale na základě smlouvy na veřejném pozemku a coram publicum je budeš vybírat, co v nich najdeš vytřídíš (protože nepočítej s tím, že Ti tam lidi budou házet jenom kovový odpad: nebudou, jo, nebudou, najdeš tam ledasco – plasty, chcíplou kunu, komunální odpad, posekanou trávu, ledasco! 🤪😅), a pak dovezeš do sběrných surovin, tak to už nějaký obrat generuje, a logicky i zisk, jinak bys to nedělal, že. No tak budeš muset mít živnost, nebo s.r.o.čko, nebo tak něco podobného.

Další odpovědi
elkon

Bez povolení nelze cokoli provozovat na obecním pozemku.

Drap

Bez povolení nelze nic provozovat. Kromě toho by byl problém s obecním pozemkem. Pozemek, nebo místo kde může být uložen kovový odpad, byť přechodně musí být náležitě přizpůsoben s upraven. Chodí i kontroly hygieny.

Filip84

Drap: Když si dá k cestě, na svém pozemku u baráku, třeba čtyři popelnice, a na ně nalepí cedulku – třeba ve Wordu vytvoří, pak nechá zatavit do takové té fólie za dvacku – „zde můžete odložit svůj kovový odpad“, tak mu může ouřad leda tak prd.

No tak prostě žere hodně konserv, no, a chlastá všecko v plechovkách, no. 🤷‍♀️ A že nabídne svým sousedům, že si k němu mohou rovněž odložit plechovku, nebo prázdnou konservu? Není zakázáno, je to konání praeter legem, a jako takové pro osobu naprosto legální a legitimní podle zásady legální licence.

To samé, kdyby na to měl živnost a dohodu s obcí. Však on to nebude nikde skladovat, co čtrnáct dnů v pátek odpoledne vymění popelnice, doma vysype na hromadu, vytáhne z toho to, co není kovovým odpadem, dá do příslušných nádob obce, ne, kovový odpad zase vrátí do popelnic a odveze, v sobotu ráno, na skládku. 👌🤷‍♀️

Neotevírá sběrné suroviny, jako, respektive, já jsem nic takového z dotazu nepochopil.