ki-qi

Muzu se otravit pokud jsem houbu nesnědla ale jen si přejela rukou, kterou jsem jí držela, po rtech?

Dobry vecer . Ted si o menekteri z vas pomysli ze sem hroznej hypochondr. Ale dnesjsme byly na houbach a ja sem sebrala takovou co vypadala jako hrib. Mela krasnou nohu a maly klobouk. Bohuzel nez sem ji vzala do ruky sem si neuvedomyla zehrib nema bilou nohu. Tak sem ji vyhodila . Nakolik malo vterin na o sem si prejela rukou po rteh a nasledne se oblizla. (( z duvodu ze sem mela rty suche)) je mozne ze jsemse mohla priotravit?? Jeste bych chtela pozadat o pomoc urcit co za druh houby to bylo . Byla velka 5 –7cm ,mela delsi silnejsi nohu ktera byla bila. Klobouk byl hnědy jako u hribka ale maly . Zespoda mel lupeny . Rostl v listech . Stromy zde byly tam byly listnate (nwm co za druh ale sem tam byla briza) predem dekuji za odpoved a prosim nechte si urazky pro sebe

Nejlepší odpověď
Lamalam

Buď v klidu, určitě se neotrávíš pouhým olíznutím. Co ty bylo za houbu, podle tvého popisu nepoznám.
Doplňuji:
Daniels > od kdy má hořčák na spodní straně klobouku lupeny?

Další odpovědi
setapouch

U jedu, kde tak malo staci k otrave, pusobi jed velice rychle, takze uz bys byla mrtva. Nemusis mit strach.

jirinka001

To by musel být sakra jedovatý hřib, aby ses po olíznutí otrávila, takže myslím, že ne ;) Co by to mohlo být za hřib – to lze těžko určit takhle bez obrázku. Ale určitě se neboj :)

anonym

Velmi pravděpodobně se neotrávíš – asi nejjedovatěfší houby rostoucí u nás bys musela sníst cca 30 g, aby měla 50% pravděpodobnost úmrtí (LD50).
😉
Pokud jde o určení druhu – příště si ji aspoň nafoť – takto nelze určit.
Doplňuji:
Daniels – s jistotou nešlo o „hořčák“ – bílá noha, lupenové výrusnice – neodpovídá. A – asi nejjedovatější houbou u nás je pavučinec plyšový.
😉
Jirinka001 – dtto – nebyl to hřib.

Daniels

Podle popisu šlo zřejmě o hřib hořčák. Ten je sice nejedlý, ale jedovatý není. Dokonce i u nejjedovatější houby u nás, muchomůrky zelené je nutná čtvrtina klobouku středně velké houby aby způsobila smrt.

bububabu

Někteří když si neví rady jestli je houba jedlá či nikoliv tak kousek odkousnou, pomelou v ústech a pak vyplivnou. Prý nějak podle hořkosti se to pozná, a také přežili takže se ti nic nestane když si z ní neuděláš teda smaženici :)

Agneta

jirinka001 >>> no hřib to nebyl, když měla zespodu lupeny:DDD