HDMI

Můžu se nějak bránit proti storno poplatku v autoškole?

Dobrý den,
chci přestoupit z jedné autoškoly do jiné. Autoškolu jsem zahájil před víc než třemi týdny, na každé další teoretické hodině, kterou dělají pouze jednou týdně pak bylo plno a po třech týdnech mi bylo řečeno že mám tedy již přijít a počkám jestli se neuvolní volné místo nebo dostanu židličku navíc abych se ,,vlezl". Navíc mi bylo tvrzeno že dokud neodchodím ty teoretické hodiny, neměl bych jít na jízdy. V porovnání s kamarádem kteří zahájil autoškolu o dva týdny později v jiné autoškole a už má za sebou i několik hodin za volantem, mě to tedy docela štve a rozhodnul jsem se odejít. Majitel autoškoly teď ovšem trvá na storno poplatku 1000 Kč. Který mi samozřejmě vzhledem k tomu že jsem tam byl pouze jednou a odcházím z důvodu nespokojenosti, docela vadí. Majitel druhé autoškoly mi navíc řekl že na to podle jeho názoru nemá právo. A i na internetu jsem četl že se vysoké storno poplatky považují za nemravné a člověk má právo se proti nim bránit. Ale víc jsem nenašel. Nemá prosím s tímhle nějaké zkušenosti nebo o tom neví něco víc? Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
led

Preštudujte si podmienky pre kurz v autoškole. Malo by tam byť napísané aj o predčasnom ukončení kurzu a prípadnom stornovacom poplatku.
Každá autoškola má svoje podmienky,
Z vašej otázky je jasné, že kurz ste predčasne ukončildobrovoľne z vlastného rozhodnutia. V tom prípade má autoškola v zmysle podmienok, ktoré ste podpísali, právo na stornovací poplatok.
V prípade, že v podmienkach nič nie je uvedené o predčasnom ukončení zo strany žiaka, nie je uvedený ani stornovací poplatok, nemusíte nič platiť.

Upozornenie
Pri zmluvách treba čítať všetky písmenká, aj tie najmenšie a premýšľať o texte. Až potom, ak súhlasíte, podpisujte a plaťte. Skôr nie.

Další odpovědi
ivzez

V případě, že druhá strana neplní to, k čemu se zavázala,
samozřejmě můžete odstoupit bez storno poplatků.

Jiná situace by byla, že jste si to jenom rozmyslel.
V tomto případě podle mne autoškola nárok na storno poplatek nemá.

Poznámka:
Nechápu, že už na první pohled chybná odpověď získala tři ohodnocení.

Led,
moc pochybuji, že by autoškola na Slovensku mohla vyžadadovat
stornopoplatek za předčasné ukončení smlouvy, kterou neplnila.
(Zde jde o odstoupení od smlouvy pro porušení smlouvy autoškolou.)

led

ivzez, netrúfam si tvrdiť, že autoškola porušila zmluvu. Poznáme len pohľad jednej strany, ako právnička viete, že k rozhodnutiu treba poznať vyjadrenie aj druhej strany.
Keď som robila vodičak, tiež som musela najprv absolvovať teoriu, až potom prax. aj keď to bolo v praveku a jazdilo sa na mamutoch, myslím, že spôsob výuky sa veľmi nezmenil.

ivzez

Já bych tazatele hned nepodezírala z nepřesnosti ohledně popisu situace.

Že má v autoškole teorie předcházet praxi, je jasné.
Ale autoškola se zavázala kurz/výuku poskytnout v nějakém termínu.

Zvát platícího zákazníka opakovaně na výuku praxe do třídy, která je plná, případně nabízet, že mu „přistaví židličku navíc“ podle mne není adekvátním plněním smlouvy/výuky.

Chce-li v takovém případě zákazník od smlouvy odstoupit, má na to podle mne právo bez storna.

Podle mne není akceptovatelné zinkasovat zákazníky a neposkytnout to, k čemu se autoškola zavázala.