Ducher

Můžu fyzicky ublížit sousedovi, když provokuje nadávkami?

Mam dva postizene sousedy (dole a nahore, kteri delaji to same, bouchaji nabytkem nahlas, ze to je slyset, jako byste tam byli. Potom nadavaji vulgarne na me v byte), muzu jim vrazit do ksichtu pravy hak, kdyz prede mnou zacnou mluvit sproste?

Nejlepší odpověď
Drap

Klidně můžeš. Budeš však trestán za napadení.

Další odpovědi
da ny

Nedoporučuji, nejen, že budete trestně stíhán za napadení. Může je po Vaší ráně bolet hlava a budete platit bolestné do konce jejich života.
Řešte stížností na obecním či městském úřadu (i opakovaně).
Vyměňte byt, odstěhujte se … :).

Kepler

Dát někomu do řepy je to nejhorší, co bys mohl udělat – viz odpovědi kolegů. Podle občanského zákoníku je i slovní napadení, nadávky a urážky přestupkem, který by mohl být řešen na přestupkové komisi MěÚ. Je dobré mít k tomu hodnověrné svědky, nebo zvukový záznam (na mobilu stačí). Zkus si o tom něco najít na http://www.za­kony.cz/zakony/2012/1/za­kon-089-2012-Sb-zakon-obcansky-zakonik-SB2012089. Zákoník je hodně rozsáhlý, nechce se mi to hledat.

Ušel ventil

Můžeš , ale nesmí být u toho žádní svědci ani kamera – pak je to tvrzení proti tvrzení .

still

Pěstí raději ne, to jen v obraně. Dejte jim pořádnou facku přes celou pusu, žádný chlap si nepůjde stěžovat, že dostal facku, styděl by se.
Pro jistotu se zaštiťte nějakým morálním důvodem, třeba nechte poblíž zevlovat svoji přítelkyni nebo jinou ženu a před ostatními lidmi se pak braňte tak, že se přeci nenecháte urážet před přítelkyní atp. Musí se na to chytře. Lidé budou na vaší straně a agresor dostane po hubě. A všechno je, jak má být :)

ivzez

Fyzické napadení (ublížení) není adekvátní
reakcí na slovní napadení (nadávky).

Představa, že by někdo chtěl
mlátit postižené, se mi vůbec nelíbí.

PS:
Co si mám představit pod
„postižením dole a nahoře“?

pepe88

Zlo dělá zlo pamatuj,když ho napadneš, očekávej mstivou odplatu.

plebs

Klidně můžete, záleží jaké to bude mít následky a důsledky.
Dle § 2958 OZ platí, že při ublížení na zdraví, odčiní škůdce újmu na zdraví peněžitou, vytrpěnou bolest, nemajetkové újmy, ztížení společenského uplatnění a.p. Po krásném pravém háku, může dojít k poškození mozku, neb příjemce spadne nazad a dojde k poškození, př. k trvalé invaliditě a další péči o tuto osobu, kterou financuje dárce háku a mohou to být než odejde příjemce do říše snů třeba 20 let miliony. Takže, dle mého názoru, pokud jste v balíku, neb bez jakéhokoliv majetku a bez zaměstnání je možno se poté z háku vykroutit.

Méďa39

Bylo historicky dokázáno, že je to přímo Tvá jediná povinnost!!!

Osobně doufám, že si vybereš některý ze způsobů, který zničí jak Tvého souseda tak i Tebe. Abychom Ti mohli přiznat „Darwinovu cenu“.
:)

Smackdown

Beze svědků,a kamer se vyvaruj.