Elfka Andy

Můžu být pohřbená jinde než na hřbitově?

Např. na louce, v zahradě atd.
Zpopelněná být nechci, je to podle mě hnus, pokud máme duši, tak ji to přece musí nějak bolet.. Tělo by se mělo pohřbít tak, jak bylo celý život, zpopelnění je opravdu divné.

Nejlepší odpověď
arygnoc

fyzické telo (rakvu) nie.
ale popol po kremácii prakticky možno pochovať či rozptýliť kdekoľvek (nepodlieha ani oznamovacej povinnosti).

😉

Další odpovědi
gecco

Ne, bohužel/bohudík – u nás to nelze…
😉
___________________
K Doplnění… A podle mne…
Propojení duše a těla není na fyzické bázi…
Duši, po smrti, nebolí spálení těla…
Duši (pokud připustím že samostatně existuje), bolí nesplnění slibů, bolí ji třeba to, že už nedokáže tak účinně (bezprostředně, i třeba násilím) ochránit své blízké…
A duše získá ´klid´ až tím, že jí všichni dlužníci a i věřitelé ´odpustí´, že se zbaví těch přízemních pout…
___
A myslím, že duši jsou naše rituály úplně lhostejné…
Pohřbít, spálit, hodit do moře…
Copak na tom záleží??
Podstatné pro ni (duši) je (opět – pokud připustím její samostatnost a existenci) to, jak ji vnímají lidé (duše), kteří/é ´tady´ zbyly…
___
A – možná, ty duše už vymaněné z našich přízemních (blbejch) starostí, jenom s vypětím všech sil udržují naši existenci jakžtakž v rovnováze…
A nebo si – naopak – užívaj…
___
No – než si to vyzkoušíme…
😉

Drap

Pohřbena ne, ale například popel lze uložit za jistých podmínek i jinde. Vše určuje zákon o pohřebnictví a další související zákony.

marci1

Záleží na tom, jestli se jedná o pohřeb do hrobu nebo hrobky (v rakvi), či zpopelnění.
„Zákon o pohřebnictví umožňuje pouze dva způsoby pohřbení – uložením do hrobu či hrobky na veřejném pohřebišti, nebo zpopelněním v krematoriu. Zatímco nezpopelněné pozůstatky není dovoleno pohřbít jinde než na hřbitově, u zpopelněných pozůstatků lze zvolit i jiné místo. Jestliže tedy někdo za svého života projeví přání, aby jeho zpopelněné ostatky byly vyspány do řeky, a příbuzní jsou ochotni takové přání respektovat, nejde o porušení zákona o pohřebnictví, ani o narušení piety a důstojnosti nakládání s ostatky.“
Podrobnější informace ve zdroji. 🙂

Zdroj: http://domaci­.eurozpravy.cz/zi­vot/79247-co-po-smrti-ombudsman-resi-sverazne-zadosti/

lexx

Janis Joplin zpopelněná odpočívá na dně oceánu, to bylo za divokejch 70.let hippies, dneska by ekologové asi držkovali…padlého astronauta Kane zas vystřelili v kontejneru do Vesmíru, ale to byl pro změnu jenom film…

anonym

Ano,lze.Gecco nemá pravdu.
Člověk má právo vybrat si místo, kde chce žít, proto by měl mít také právo většího výběru míst, kde může být pohřben a co jej bude obklopovat v místě jeho posledního odpočinku.
Naopak v případě zpopelněných lidských pozůstatků zákon neukládá povinnost uložit tyto zpopelněné pozůstatky výlučně na pohřebišti.
Při zachování pietního zacházení lze proto zpopelněné lidské pozůstatky uložit i mimo veřejné či neveřejné pohřebiště.
Můj kolegu svýho tátu vysypal u lesa,protože tam jeho otec chodil rád,tak že,klidně můžeš.
Nebo ti můžou tvůj popel dát do kamene a zavíčkovat třeba voskem.
Popř.polel vysypat do řeky.

Elfka Andy

lexx – já jsem ekolog, takže ;) !

gecco

ElfkoAndy – jak souvisí ekologie s pohřbem „kdekoli“?
___
Už i naši velmi ekologičtí předkové přece zakládali pohřebiště…
😉

briketka10

My jsme si nechaly mamčinu urnu dlouho doma v bytě,
než se vše vyřídilo, původně chtěla být na zahrádce,
kterou tak milovala, ale nesehnaly jsme kvalitního
řemeslníka na desku a jámu, tak je na hřbitově kousek
od nás, tak to nemáme daleko.

Stejně, tak i taťkovu a toho jsme odvezly na Moravu tam
se narodil a nyní je na krásném, upraveném hřbitově ve
Svatobořicích tam bydlí naše teta a pravidelně chodí na
hrob je tam naše babička, dědeček, strýc, který zemřel
ve svých 21 letech a náš taťka.

gecco

Briketko – urnu, s popelem, si můžeš nechat (a nebo rozprášit) kde se ti zamane…
Já – třeba, bych si (hypoteticky) přál být rozprášen v Dolních Rakousích…
😉
Ale to není „pohřbít“…

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Gecco, já ne(chápu), co máš proti Jugarovi?

gecco

Barbakane – já ho (Jugara) mám přece rád…
Ty to víš…
Já to vím…
I on to ví – jen si/nám to, blbec, nehodlá přiznat…
😉

anonym

Za slovem pohřbená jsem si vysvetlil jako jednoznačné,že tazatelka míní popel a né pohřeb do země.

gecco

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ad jugar – Pohřbít = vložit (mrtvého) do hrobu nebo zpopelnit.

Takže rakev se uloží do hrobu na určeném pohřebišti (hřbitově), urna s popelem se může uložít třeba na v bytě, na zahradě atd.

"Uložit nezpopelněné lidské pozůstatky do hrobu není dovoleno například na soukromé zahradě, v lese ani jinde ve volné krajině.

Naopak v případě zpopelněných lidských pozůstatků zákon neukládá povinnost uložit tyto zpopelněné pozůstatky výlučně na pohřebišti."
http://www.poh­rebiste.cz/stran­ky/archiv/moni­tor/2014/140117­.htm