Zvědavý

Můžou v amerických volbách volit i lidé s trvalým pobytem, přistěhovalci, nebo můžou jen američtí občané ?

Jak to tam funguje ?

Nejlepší odpověď
annas

Volelbní právo v USA

Oprávnění jednotlivce hlasovat ve volbách je dáno ústavou a určeno zákonem na státní úrovni – bez rozdílu rasy, pohlaví a věkl 18 let.

Některé státy vyloučily odsouzené vězně, těžké zločince z voleb na určitou dobu anebo na neurčito.

Počet dospělých Američanů, kteří jsou zbaveni volebního práva pro těžké zločiny se odhaduje na 5,3 milionů. Některé státy mají dále svá ústavní ustanovení vyřazující z voleb „duševně nemocné“ nebo „slaboduché“ Ale uvažuje se o jejich revizi nebo odstranění.
K volbám je nutné se registrovat.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Volby_ve_Spo­jen%C3%BDch_st%C3%A1tech­_americk%C3%BDch

V článku „Volební právo v USA není pro každého. Nová pravidla dopadají na menšiny i chudé“

"Byrokratická překážka

Podle této normy nemůže volit nikdo, kdo se neprokáže platným dokladem s fotografií.

Původní obyvatelé nejsou zdaleka jediní, kteří se cítí být zbaveni volebního práva. Získat doklad s fotografií může být obtížné hlavně pro seniory, Afroameričany, Hispánce a obecně pro obyvatele s nižšími příjmy! atd.

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/volebni-pravo-neni-v-usa-pro-vsechny-novy-zakon-tvori-prekaz/r~0eb446­f427f711e6bff10025900fe­a04/?redirected=15444267­91

Kdo můlže hlasovat dnes?

V důsledku mnoha bojů, zákonů a pozměňovacích návrhů je dnešní hlasování mnohem jednodušší. Chcete-li hlasovat v prezidentských volbách dnes, musíte mít 18 let, být občanemj Spojených států a ne odsouzeným zločincem. Každý stát má své vlastní požadavky.

Článek I, oddíl 4 ústavy stanoví, že „kongres může kdykoli zákonem změnit nebo upravit taková nařízení“ upravující volby. Podle tohoto článku I byla odstraněna řada nespravedlivých volebních postupů, přestože mnozí Američané zůstávají obezřetní ohledně spravedlivého přístupu k hlasování.

https://www.loc­.gov/teachers/clas­sroommaterial­s/presentation­sandactivities/pre­sentations/elec­tions/who-can-vote-today.html

--

„Aktivní volební právo mají zaručeno ústavou všichni občané USA starší 18 let (až do roku 1971 byla podmínkou hranice 21 let). Volební právo nesmí být podle 15. ústavního dodatku z roku 1870 nikomu odebráno z rasových důvodů.“

https://www.ty­den.cz/rubriky/zah­ranici/amerika/o­tazky-a-odpovedi-k-prezidentskym-volbam-v-usa_403676.html

Další odpovědi
Drap

Mohou volit pouze ti, kteří mají volební právo. A to jsou američtí občané, kteří dosáhli věku 21 let a nebylo jim z nějakých důvodů volební právo odebráno.