pivíz

Můžou smlouvu neprodloužit ?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat za svou dceru. Má smlouvu na dobu určitou , kterou jí po prvním roce práce prodloužili na další rok. Smlouva jí končí v dubnu r.2015 . Nyní zjistila, že je těhotná a termín porodu vychází na březen. Vyplívá z toho, že zaměstnavatel již nemusí smlouvu prodloužit?

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě… Pracovní smlouvu na dobu určitou není povinen prodloužit ani zaměstnavatel, ani zaměstnanec.
A pokud dcera není pro zaměstnavatele výjimečným zaměstnavatelem, pravděpodobně ji neprodlouží…

Další odpovědi
ivzez

Pracovní smlouvu uzavírají obě strany dobrovolně a uzavřít (nebo prodloužit)
ji lze pouze v případě, že na tom mají zájem obě strany.

Pracovní smlouva uzavřená na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby.
Nezavazuje ani jednu ze stran k jakémukoliv pokračování (prodloužení nebo
uzavření další smlouvy).

Z uvedených skutečností vyplývá jedině skončení zaměstnání v dubnu 2015.
Nelze předjímat, jak/pro co se zaměstnavatel (a konec konců i Vaše dcera)
rozhodnou dále.

Ale vzhledem k tomu, že zaměstnavatel potřebuje lidi na práci,
je podle mne pravděpodobnější, že smlouvu neprodlouží.
Doplňuji:
Reakce na Setapouch:

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby
bez ohledu na těhotenství, nemoc, MD nebo RD. Zaměstnavatel nedává
výpověď, takže se na tuto situaci nevztahuje zákaz výpovědi.

Ovšem MD skončí spolu se zaměstnáním. MD je volno, jež zaměstnavatel poskytuje zaměstnaným matkám. Po skončení zaměstnání už nebude mít
kdo MD poskytnout.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění)
ale bude i po skončení zaměstnání – až do konce podpůrčí doby.

setapouch

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí, bez ohledu na mateřskou dovolenou zaměstnance, sjednaným dnem.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/#q=pra­covni+smlouva+na+do­bu+urcitou+a+ma­terska+dovole­na