Džanička

Můžete nás rozsoudit? Dohadujem se, z čeho se platí DPH…

Např. prodám výrobek za 600 kč, z čeho zaplatím DPH, z celé této vydělané částky?? Nebo si nejdřív odečtu materiál, a DPH zaplatím až z čistého výdělku.. Díky
Doplňuji:
OK, díky..

Nejlepší odpověď
arygnoc

DPH platíte z prodejní ceny.
resp. ho za vás zaplatí zákazník, protože mu ho přičtete, takže zaplatí daň za váš zisk.
Je to dobře vymyšleno.

Další odpovědi
terry

DPH – daň z přidané hodnoty. Tedy pokud bys nejdřív odečetla materiál a platila DPH z „čistého“ výdělku, z jaké přidané hodnoty by se DPH platilo?
Proto tuto daň platí vždy až koncový zákazník.
Protože to je cena + přidaná hodnota 🙂.

Alesh

No tak daň je vždycky navíc. Něco je nějak ohodnoceno, ty s tím pak něco provádíš (třeba to prodáváš), je to činnost, kterou stát zdaňuje, tak + x %.
Jinak praxe je u DPH taková, že samozřejmě platí to výše popsané nicméně se to většinou počítá „odzadu“. Pak to je tak, že lístek v buse stojí 10 Kč a máš na něm detail cena: 9,09 + 0,91 DPH, tj. tak aby to hezky vyšlo na celé Kč.

baghira

Koupíš matroš za 500 Kč (100 Kč tvoří DPH)
Prodáš výrobek za 600 Kč (120 Kč tvoří DPH)
Státu odvedeš DPH 20 Kč (120 – 100)

baghira

Kruci, poslal jsem to dřív, než jsem to dopsal.
Zákazník koupil výrobek za 600 (DPH 120), z toho tu dvacku jsi poslala státu ty, a těch zbývajících 100 tvůj dodavatel (resp. jeho subdodavatelé, pokud ten řetězec byl delší).

mosoj

Typický úkaz jedna ptákovina za druhou, zamkne se otázka a ještě se za to děkuje.

Jako podnikatel a plátce DPH si vedete DPH na vstupu do firmy ( které jste zaplatila vy) a na výstupu z firmy které účtujete vy )
Takže ta cena 600 Kč již obsahuje DPH. Jeho výši jste si stanovila k prodejní ceně.

Pracuje se vždy s DPH odděleném od ceny zboží !!!!!!

Pro vyúčtování DPH uděláte rozdíl DPH na vstupu a výstupu a rozdíl odvedete na berňák.

mosoj

Mohlo by to někoho zmást , správně je " odečíst DPH na vstupu od DPH na výstupu" a kladný výsledek je výše DPH k odvodu.