Avatar uživatele
Registrovaný

Může zubař prohlásit osobu za mrtvou?

Soudím z toho faktu, že zubař je také lékař (MUDr.) a každý lékař je oprávněn osobu za mrtvou prohlásit.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Může,ale nemůže vystavit úmrtní list.Ale nejsem lékař,tak na 100% to není.


Avatar uživatele
Bronzový

Vaše tvrzení není pravdivé. Zubní lékař sice lékařem bezesporu je, nicméně prohlásit člověka za mrtvého přísluší jen a pouze soudu (§ 26 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Lékař může provádět prohlédnutí těla mrtvého stanoveným způsobem a následně vystavit úmrtní list, který je veřejnou listinou (tedy dokazuje vše, co je v něm uvedeno). Slovy médií tedy lékař pouze konstatuje smrt, prohlašovat kohokoliv za mrtvého nemůže. Avšak takový lékař musí být specializovaně způsobilý (např. všeobecné praktické lékařství), zubař tedy ne. Specializovaná způsobilost i postup prohlédnutí jsou stanoveny zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.