Avatar uživatele
dj.david1234

Může zaměstnavatel sledovat kamerou dělníky ve výrobě?

Může zaměstnavatel sledovat kamerou dělníky ve výrobě jen proto, aby věděl zda skupina lidí pracuje tak jak má?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? iceT, zjentek před 3123 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
badisko

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ne nemuze.. ale v CR je to bohuzel bezna praxe taky jsem se s tim uz setkal...
a chytry stejda google rika ....
Instalace kamer je poměrně zásadní zásah do soukromí pracovníka. Podle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti pouze ze závažného důvodu, který spočívá ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele.
Takovouto podmínku splňuje například pracoviště, kterým je operační sál v nemocnici, případně rizikové pracoviště v jaderné elektrárně, tiskárna cenin apod.. Obecně ale platí, že případů, kdy tato podmínka bude splněna, je velmi málo a tudíž se dá říci, že zaměstnavatel v zásadě instalovat kamerový systém na pracovišti nesmí. Pokud se tedy zaměstnanec domnívá, že zaměstnavatel instaloval kamerový systém neoprávněně, měl by se obrátit na úřad inspekce práce.
Pokud zaměstnavatel dokonce pořizuje záznam z kamerového systému a uchovává jej, měl by zaměstnanec kontaktovat Úřad na ochranu osobních údajů.

Zdroj: http://www.bezplatnapravnipora dna.cz/online-zdarma/pracovni- pravo/pracovni-doba-rad-kazen/ 120-kamera-na-pracovisti-s-nah ravanim-monitorovani-pri-vykon u-zamestnani-v-pracovnim-proce su-opravnenost.html

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?dj.david1234 Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pokazdejinak

kamarádka takhle pracovala v jedné cestovce, kde každý u počítače byl zabírán kamerou! no, dlouho tam nevydržela... :/ nebylo to jen pro vedení, ale ještě se mohli kolegové vlastně špiclovat navzájem - byla jsem svědkem, že třeba volal klient, že se nemůže dovolat do brna a kamarádka ťukala chvíli do klávesnice a povídá "kolegyně teď není u počítače, asi někam odběhla..."

před 3122 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce