Awe

Může zaměstnavatel namontovat kamery?

Ahoj…Hledal jsem zde,ale nic jsem nenašel tak se ptám.
Může zaměstnavatel ve firmě namontovat kamery a kontrolovat tak zaměstnance při výkonu práce?Zaměstnavatel má dojem že se nepracuje tak jak má a chystá se namontovat kamery,aby si to kontroloval.Za­jímalo by mě zda-li je v zákoně toto dovolené nebo jestli jsou na to nějaká omezení.

PS:Kdybych nic nedělal a měl peníze jako vyvolení tak mi to je úplně jedno.
Doplňuji:
lola:Pochybuju že naše firma si dá makety…To jsi mě moc neuklidnila. Takže teď abych se bál odskočit si i na wc,jinak nám přidají práci.Takhle to u nás bohužel funguje

Nejlepší odpověď
lola

Ano může. Jediné místo,které by nemělo mít kameru by mělo být WC a šatna,ale dělala jsem v restauraci,kde jsme měli kameru i v šatně,nic s tím neuděláš. Majitelka myslela,že jí okrádáme a tak nás sledovala,pes internet i když byla v cizině. Jediné,co tě může uklidnit,tak to,že si nechá namontovat makety kamer,které vypadají,jako originál,ale nic nevidí.

Další odpovědi

Instalace kamer je poměrně zásadní zásah do soukromí pracovníka. Podle zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti pouze ze závažného důvodu, který spočívá ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele.
Takovouto podmínku splňuje například pracoviště, kterým je operační sál v nemocnici, případně rizikové pracoviště v jaderné elektrárně, tiskárna cenin apod.. Obecně ale platí, že případů, kdy tato podmínka bude splněna, je velmi málo a tudíž se dá říci, že zaměstnavatel v zásadě instalovat kamerový systém na pracovišti nesmí. Pokud se tedy zaměstnanec domnívá, že zaměstnavatel instaloval kamerový systém neoprávněně, měl by se obrátit na úřad inspekce práce.
Pokud zaměstnavatel dokonce pořizuje záznam z kamerového systému a uchovává jej, měl by zaměstnanec kontaktovat Úřad na ochranu osobních údajů.

Zdroj: http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/pracovni-pravo/pracovni-doba-rad-kazen/120-kamera-na-pracovisti-s-nahravanim-monitorovani-pri-vykonu-zamestnani-v-pracovnim-procesu-opravnenost.html

badisko

Ne nemuze …:D pokud jde o monitorovani zamestnancu …!!!!
http://pravni­radce.ihned.cz/c1-40207100-ochrana-zamestnancu-pred-neopravnenym-sledovanim-kamerovym-systemem
atd …http://www.e­pravo.cz/top/clan­ky/provozovani-kamerovych-systemu-na-pracovisti-74654.html atd …uz se to tady resilo …!!! pouzijte sedou listu!!!
Doplňuji:
pokud to tedy nejsou lekari atd …jinak doporucim rojet si odpovedi od uzivatele Dr.axl ! zrovna tento uzivatel na tuto otazku dal vycerpavajici odpoved :)

rigormortis

http://www.mpsv­.cz/files/clan­ky/2919/262-2006.pdf
§ 316
Jde o narušení soukromí pracovníka na pracovišti.
Jen upozorňuji, že se zde všichni ohání zákonem, kterému ani nerozumí.
Nejdříve si musíte uvědomit, co je to soukromí a zda při monitorování pracoviště dochází k jeho narušení.
Pokud svařuji na hale, kde jsou namontovány kamery nad každý pracovní stůl přicházím tím o soukromí, nebo se mi jen nelíbí to, že mám neustálý dohled nad vykonávanou prací?

Takže odpověď je že může, ale musí se řídit mnoha pravidly. Záznamy z kamer NESMÍ nikdy sám bez povolení a přítomnosti policie rozpečetit.
NESMÍ montovat kamery tam, kde to už narušuje soukromí (jídelny, WC, šatny…), jediné co má povoleno je vás sledovat přímo a jen při výkonu práce a to pouze osoba k tomu plnomocná, kdy nesmí snižovat vaši důstojnost! Takže pokud máte nějaký problém tak kontaktujte orgány inspekce práce, ta rozhodne, zda je kamerový systém legální a může ho nechat odstranit.

Kroupič

Normálka ;) Taky je máme všude v hotelu. Ale všechno má skulinu a není dokonalý takže si buď jist, že určitě ta kamera nebude vidět všechno všude ;) Ale to si zjistíš až ti je tam dají ;) Z kamer neměj starost. :D Pakliže nemáš vedoucího uplnýho které..... tak s tím problém nebude. On také nemá celý den na to čumět zdali děláš a nebo děláš že děláš. :D

ivzez

Zaměstnavatel smí nainstalovat kamery,
ale nsemí sledovat zaměstnance.

led

Je rozdiel, či je kamera na pracovisku so záznamom, alebo bez záznamu? Zaberá kamera aj osobný – „súkromný“ priestor zamestnanca, (WC, Umyvárka a šatňa sú prirodzene zákonom chránené „Tabu“)? Je zamestnávateľ povinný informovať zamestnancov o kamerách? Tieto otázky sú pomerne bežné pri zavádzaní sledovacieho systému na pracoviskách a verejných priestoroch. Záleží aj od dôvodu a spôsobu použitia kamier.
1 – kamera pracovná bez záznamu – sníma pracovný priestor, informuje operátora o situácii v priestore, kam nemá priamy vizuálny prístup. Bežne používané na príklad v divadle, nie je to bezpečnostná, ale informačná kamera (systém kamier) snímajúca napríklad dirigenta, javisko z rôznych uhlov, prístupy na scénu, chodby so šatňami (šatne samotné nie) – podľa toho sa umelci, zvukári, osvetľovači i ostatní zamestnanci orientujú. Nemusia byť označené textom a tabuľkou, každý zamestnanec je informovaný
2 – kamera so záznamom – to už je systém zabezpečenia – používa sa ako kamera v bode 1 plus monitorovanie priestoru z pracovne-bezpečnostných dôvodov. Záznam sa stanovenú dobu archivuje. Oznámenie o monitorovaní priestoru je povinné a musí byť videiteľné.
Zamestnávateľ môže rozhodnúť oznamom zamestnancom o namontovaní monitorovacieho systému v pracovných priestoroch aj bez súhlasu zamestnancov, okrem priestorov zákonom zakázaných (WC, Šatňa, Umyvárka) . V prípade záznamového monitorovania priestoru musí viditeľne umiestniť oznam o monitorovaní.

Doplňuji:
badisko,
Odpovědi.cz
Profil uživatele Dr.Axl
člen od 6/2011, Nelze kontaktovat, Nelze následovat, Přestat blokovat,Tento uživatelský profil je deaktivován.
Uživatelovy otázky a odpovědi jsou privátní.

marci1

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kamery%20na%20pr­acovi%C5%A1ti

rotvik

ano muze, krome wc a sprchy