Nassin

Může za níže popsaný stav oběhové čerpadlo?

Mám el. kotel a kotel na dřevo. Pokud chci topit elektrikou, musím v kotelně zavřít ventil nad oběhovým čerpadlem, aby mi nešla teplá voda z elektrického kotle do kotle na dřevo. Vše fungovalo celou dobu topné sezóny OK, ale jednou jsem odpojil oběhové čerpadlo ze sítě (červená kontrolka zhasla), ale při topení elektrikou se ohřívala trubka vedoucí do kotle na dřevo. Bylo mi to divné a pro jistotu jsem opět zapnul oběhové čerpadlo do sítě ( červená kontrolka svítila) a kupodivu už trubky do kotle byly studené. A proto se ptám, jestli má opravdu za vinu vypnuté oběhové čerpadlo ze sítě.

Nejlepší odpověď
Midoc

Nevím jak je vše propojeno. Když je ventil zavřený teplá voda nepůjde do druhého kotle. Pokud je ventil otevřený a čerpadlo vypnuto, může teplo do kotle jít.

Další odpovědi
autacek

Jako kontrolka svítila, vypnul zapnul, ventil tam a ventil tuhle, ldyž nemáme schem jak to tam máš zapojené a čím kde točíš, těžko pomoct. Zkoukni návod.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Chlapi. Tři sezóny bez problému, ale jednou jsem musel vytáhnout přívodní kabel a stalo se to, co jsem psal.
Děkuji vám za ztracený čas!

Dochy

Rádo se stalo.
Hele, pochop že je tady hafo lidí co by rádi odpověděli, ale nemůžou, když neví jak je to v té kotelně uspořádané. A ty místo abys upřesnil co, odkud a kam vede tak nám tu začneš popisovat že v zásuvce jsou dírky.
Že se ptáme na „schéma jak je to zapojené“ neznamená že se ptáme na přívod od zásuvky k čerpadlu. Ona jsou i jiná schémata než elektrická. Udělej náčrtek odkud kam vedou trubky, kde na tom je umístěné čerpadlo a ten ventil, ofoť to foťákem (můžeš klidně rovnou nakreslit na PC ale obvykle papír a tužka jsou rychlejší) dej to někam na web (třeba CTRLV.CZ) a sem dej odkaz. Pak nejspíš dostaneš odpověď.

Nassin

No tak chlapci, z mého hlediska to vidím dobře popsané, ale pro názornost: Na zdi mám umístěnou krabičku ve které jsou dvě dírky a nějaký kolík, Do této krabičky vložím zástrčku od kabelu, který vede do další krabičky, která je umístěna u kotle a v krabičce je jistič a kontrolka červené/zelená, která se rozsvítí/zhasne pokud čerpadlo jde nebo nejde a vše je řízené termostatem. A tady je ten zakopaný pes. Pokud nic nesvítí, jde mi teplá voda z elektrického kotle do kotle na dřevo, ale to už jsem psal…

Dochy

Jak se zapíná a vypíná čerpadlo si dokážu představit Co si nedokážu představit dost přesně je odkud kam vedou jaké trubky, kde přesně máš kohouty a kde je oběhové čerpadlo. Může být jen na elektrokotli a může být už na trubce co vede dál do baráku k radiátorům. Co se ventilů týče, tak třeba v kotelně u rodičů (kotel na pevná palivu plus plynový) jsou ty ventily 3 nebo 4 která se kupodivu dají různě zavírat a otvírat. Zkrátka nám chybí dost jasných informací abychom se v té situaci dokázali zorientovat.

autacek

Doplnění: pokud obecně někde zapneš zdroj tepla a nezajistíš tomu cirkulaci, ať již přirozenou, nebo pomocí oběhového čerpadla, krom možného poškození systému dochází k šíření tepla patologicky po trubkách, ventil neventil.

Dochy

Souhlas s auťáčkem. Tenhle popis není dostatečný abychom si mohli udělat dostatečnou představu. Kotelny jsou zpravidla co kousek to originál.