Kelt

Může se utopit člověk, který má na sobě záchrannou vestu?

Záchranná vesta by měla udržet člověka na hladině a neměl by se utopit. Dívám se na film Ohrožení Britanicu, kde je scéna, že se topí člověk v záchranné vestě. Je to na moři za bouře, jsou vlny atd. Když pominu dramatičnost scény, a fakt, že film byl natočen před 45 lety a záchranné vesty jsou přibližně stále stejné, ptám se: Může se člověk v záchranné vestě utopit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, myslím si, že může. Záchranná vesta vlastně drží jen hlavu nad hladinou, aby člověk mohl dýchat. Jakmile je vlnobití, člověka to pořádně semele a snadno vdechne vodu. Ve svém bývalém bydlišti jsem znal případ, kdy ožralý cyklista sjel do potoka a utopil se v pouhých 20 cm vody…našli ho až ráno. Žádné smrtelné zranění, diagnóza: utopení.

Další odpovědi
aliendrone

Jen dodám k tomu co napsal Kepler – ani záchranná vesta tě nemusí udržet nad hladinou (např. v jezu, v nich už se utopilo lidí, kteří nepochopili, co jez obnáší). ;)

led

Najčastejší dôvod smrti pre stroskotanca vo vode je podchladenie a strata vedomia s následnou stratou možnosti dýchania..
Vo vami opisovanom prípade záchranná vesta síce udržuje hlavu nad hladinou, ale vo vlnách nemožno zabrániť zaliatiu hlavy vodou, prípadne ponoreniu tváre pod hladinu, aj keď zvyšok je nad vodou.