simonka

Je-li přítel evidovaný na ÚP a má pár měsíců do starobního důchodu, může jít na brigádu? Kolik si může přivydělat?

Může přítel, který je evidován na ÚP a má pár měsíců do starobního důchodu, jít na brigádu a kolik si může přivydělat

Nejlepší odpověď
led

Najlepšie mu to povedia na Úrade práce

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nejprve si je třeba uvědomit, že brigáda neexistuje.
Pokud je na ÚP a chce být v evidenci, může uzavřít jen dohodu o provedení činnosti (DPČ) a může si vydělat polovinu minimální mzdy, což je 6600 Kč hrubého měsíčně.
Pokud by sjednal dohodu o provedení práce (DPP), byl by dnem sjednání z evidence vyřazen a po skončení by byl opět zařazen.
Pokud pobírá podporu v nezaměstnanosti a uzavřel by DPČ, byla by mu podpora pozastavena.

Arne1

Odchod do důchodu je podle zákona dobrovolný, může pracovat třebas ještě deset let. Rozhodně na tom neprodělá, bude v balíku.
Brigáda nemá s odchodem do důchodu nic společného.

ivzez

Vydělat si může maximálně polovinu minimální mzdy
a uzavřít může DPČ nebo pracovní smlouvu na zkrácený úvazek.

Minimální mzda činí od 1. ledna 13.350 Kč měsíčně, přivýdělek tedy nesmí překročit 6.675 Kč za měsíc. Každý měsíc bude muset dokládat výši výdělku.

Po dobu přivýdělku mu nebude vyplácena podpora,
výplata se obnoví po skončení nekolidujícího zaměstnání.