Ndza69.

Může prezident porušovat Listinu lidských základních práv a svobod?

Pokud by chtěl vydat nařízení, které není v rozporu s ústavou USA ale je v rozporu s listinou základních lidských práv a svobod mohl by takové „nařízení“ vydat?

Může prezident porušovat listinu lidských základních práv a svobod?

Listina základních práv a svobod = název dokumentu

Odpovědi
elkon

V Americe je možné vše.

Edison

Mohl. Ústava by neměla být v rozporu s Listinou. Jenže Listina NENÍ zákon. Je to spíš deklarace, ke které se instituce buďto hlásí, nebo nikoli. A i když se k ní hlásí, je otázkou, jak si ji vysvětlují a naplňují. Její naplňování je pak právě záležitostí přijímaných zákonů. Mezinárodní společenství pak může přijímat nejrůznější „sankce“ a deklarace, ale zase je věcí členů společenství, jak se tím budou, nebo nebudou řídít.