zjentek

Může někde existovat právník, kterej zná všechny zákony jeho země nazpaměť?

Nejlepší odpověď
JJp

Ne. Právník je od toho, aby se orientoval a vyznal v právu, jednotlivé zákony jsou sepsány a nikdo si všechny nemůže ani nepotřebuje pamatovat.

Další odpovědi
zzzzz

Asi ne, pro právníka není podstatné znát všechny § nazpaměť, je důležité, aby věděl, kde co najde a nazpaměť musí znát jen ty základy, třeba obsah ústavy, nebo listiny.

Hlavně se musí dobře orientovat, a mít i dobrou paměť, nejsou jen §, jsou i různé judikáty NS, ÚS atd. a ty jsou také jako právní norma, popřípadě její výklad.

Víš jak se to říká, kolik právníků, tolik právních názorů:-))) Všichni čtou stejné § a každý se je vyloží jinak:-))) A pak se v tom vyznej :-ooo

cukrar

Ne, nemůže žádný právník na světě znát nazpaměť všechny zákony své země.
Tak jako čeští řidiči neznají ani zákon o dopravě, 361/2000

ponovotny

v Evropě a v Americe určitě ne, ale někde na jihu nebo na východě možná takové právníky mají.
Jak někdo může vymáhat právo které neznají ani právníci ;)

lukas.zmizik

to jo… a ty zákony se mění každý měsíc a on se to vždycky stihne přeučit :)

led

Ano, tam kde platí prírodné právo kdesi v civilizáciou neobjavenom „stratenom svete“.
Či v časoch nedávny, kde zákon bol prasadzovaný zbraňou „uver, alebo zomri“.
V štáte, kde platí Zákon nad človekom, je celý život človeka, spoločnosti riadený literou zákona, ktorý sa mení podľa toho, kto je u moci. Veď mnohokrát pri hlasovaní o znení Zákona, sa už pripravovala jeho novelizácia a kým uschol atrament už bola pripravená novelizácia novelizácie. Jednoducho literu takéhoto práva je možné držať len v knihách, v pamäti mať len akési strohé katalogizačné informácie.

anonym

zzzzz, sejdou se 2 právníci a v tu ránu jsou 3 výklady

zzzzz

No možná i 4 pokud budou oba schizofrenici:-))

No jo, je to tak, a pak se v tom máme my obyčejní lidé vyznat:-))

cukrar

A proto existuje soud, který jim to vysvětlí, pak odvolací, který to změní, pak ústavní, který to potrvrdí..
A máme na roky vystaráno.
Hezký víkend.