JájsemRaibek

Může mi někdo vysvětlit, jak je to s tlakem vody pod mořskou hladinou?

Právě se dívám na dokument o Titaniku. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=rmOBLP4Ds1o Co mě však zaráží je informace, že v těchto hloubkách je tak silný tlak, že by ihned zabil celou posádku ponorky. V dokumentu něco říkají o 450kg/cm. Pak ale ukazují předměty, které leží na dně. Kufr, talíře a mnoho dalšího.
Jakto, že ten tlak tyto předměty nerozdrtí, popř. nerozdrtil při potápění?

Nejlepší odpověď
Kepler

Musí se to brát jako přetlak. Přibližně každých 10 m sloupce vody vytváří přetlak 1 atmosféry. Ten se uplatní jen tam, kde je tlak rovný tlaku vzduchu na hladině. Zatímco ponorka v 1000 m hloubky má uvnitř tlak jen 1 atm, v okolním prostředí je je 100 atm.
Pevné předměty v sobě žádní vnitřní tlak nemají, protože neobsahují vzduch z hladinového prostředí. Dokonce existují i ryby žijící v hloubce 10 km, tj. v tlaku 1000 atm., protože nemají plynový měchýř, jako třeba kapři.

Další odpovědi
Alesh

Prostě tyto předměty, resp. jejich stěny takový tlak vydrží. Nejedná se o tlak ala lis, kdy ten předmět spíš popraská, ale tlak, který jen tlačí zcela rovnoměrně na povrch, resp. stěny. U toho talíře to je snad tak nějak jasné, že se s něj prostě nemůže stát prachová koule nebo tak něco ne? A ten kufr, ten se nejprve zaplaví, čili ten tlak uvnitř je stejný jako venku a tlak pouze tlačí na ty boční desku z obou stran stejně, čili opět tomu kufru nemůže ublížit. Něco jiného by bylo, kdyby se ten kufr potopil nezaplavený. Takový kufr by sice plaval, ale pokud by ho někdo stáhl pod vodu a byl nepropustný, tak ho ten tlak samozřejmě zplacatí, to je jasné.

Emefej

Na kufr, pokud není vodotěsný, působí stejný tlak z vnějšku i zevnitř. Není důvod aby ho to rozdrtilo.

zjentek

A to se ptám, jestli bych s takovým taléřkem dokázal pohnout, kdybych se tam uměl potopit… bo 450 kg/cm, to je dost. (; (; (;

cochee

Zjentek, zjentek… Tlak se v tekutině šíří všemi směry. Takže jestli ti na taléřek shora tlačí necelé půltuny na čtvereční číslo, tak úplně stejné půltuny ti na to čtvereční číslo tlačí i zespoda taléřku. Takže bys s taléřkem pohnul jen o to hůř, kolik činí jeho hydrodynamický odpor (měl bys z něj pádlo).