redy

Může mi někdo definovat slovo--- kontroverzní?

Snad jsem to napsala dobře.
děkuju

Nejlepší odpověď
Drap

vykazující sporné či rozporné, ambivalentní, psychosociálně a eticky kladné i záporné způsoby chování a jednání

Další odpovědi
zzzzz

kontroverzní je, když je něco sporné. 🙂

Dochy

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že většina opisuje ze stejného slovníku. Osobně mám hodně silný pocit, že slovo „kontroverzní“ tak jak je obvykle chápano rozhodně neodpovídá běžnému výkladu slova „sporný“
Pokud je něco označeno jako sporné, dá se o tom pochybovat (pochybná informace,… sporná hranice – každý o ni tvrdí něco jiného, nikdo neví, kde přesně vede). Je-li něco označeno jako „kontroverzní“, odporuje to běžnému chápání, morálce,módě, ale zpravidla nikdo nepochybuje o správnosti, nebo věrohodnosti informace.....
Lady Gaga je kontroverzní. Není sporná.
Oprávněnost odtržení Krymu je sporné. Není to ale nic kontroverzního (no i když… možná by se to za kontroverzní označit částečně dalo)
Informace, že tu všichni opisujete ze stejného slovníku cizých slov, může být sporná. Ale kontroverzního na ni není nic. Kontroverzní může být to, že sem hesla z nespolehlivých slovníků přepisujete…

marci1

Správně se používá výraz „kontroverzní“ a znamená sporné ( ve slovním spojení).
Doplňuji:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6134

arygnoc

Dochy:

tie slovníky napísali havy pomazané, odborníci.
od toho sú – i tí odborníci, i tie slovníky.

v slovníkoch sa väčšinou používa jeden pád (1. pád. jednotného čísla), sú i VÝKLADOVÉ slovníky, kde sa používa to ktoré slovo v nejako kontexte.

skutočne, podľa výrazu použitia sa význam múže meniť:

lady gaga je kontroverzná – jej vystupovanie odporuje konvenciám, zvyklostiam, mravom (teda so chová v rozpore s nimi, sporne (s ohľadom na mravy, jej vystupovanie je sporné sohľadom na slušnosť)).

a pod.

slovo kontroverzný je slovo zložené – >kontra – proti< a >verzia – možnosť, varianta, obmena, jedna z niekoľkých podôb< ⇒ jasný výsledok: >kontroverzný – vyjadrujúci opačné stanovisko, sporný<.

chápem, že sú medzi nami ľudia, ktorá to otrebujú po lopate – ale priznajme, používajú takí ľudia práve takéto slová?

Dochy

viděls to v ofic. tištěném slovníku, nebo jen v některé online verzi, kde víceméně kdo chce přispěje čím chce? Proč myslíš, že běžný google překlad textu vypadá tak jak vypadá? Odborníci píší zpravidla výkladové slovníky, které si buď koupíš v knihkupectví, nebo se k nim připojíš online, pokud si za to zaplatíš. Tyto výkladové slovníky mají málokdy jeden význam pro jedno heslo a snad nikdy nemají jedno heslo popsané jedním slovem.

Je hezké, že víš jak se k nám slovo „kontroverzní“ dostalo, ale jazyk se vyvíjí a s ním i význam slov. V současné češtině neplatí „kontroverzní“=„spor­ný“. Abys místo „kontroverzní“ mohl použít „sporný“ a zachovat smysl věty, musíš k tomu (až na vyjímky) použít spoustu dalších slov.

arygnoc

srry za preklepy, už na to nevidím.

petra15

a co takhle kontrakce?:-):-) – tam je to vysvetlení taky dost kontroverzní…:-):-)

arygnoc

to je nesprívne.
správne je kontroverzní.

kontroverzný
● sporný.
● vyjadrujúci opačné stanovisko.
● vyvolávajúci spor.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=kon­troverzn%C3%BD

redy

Aha dík ary,koukám že mi to napsala i zzzzz 🙂

zzzzz

🙂