Hanuljak

Může mě zaměstnavatel nutit k vzdání se diet za za služební cestu do zahraničí?

Běheme svátků jsem musel na příkaz zaměstnavatele odjet do Rakouska na servisní práce k svařovímu automatu, musel jsem podepsat lejstro, že se vzdávám nároků na diety. V Rakousku jsem strávil tři dny, od 26.prosince. Je postup, kdy zaměstnavatel v podstatě donutí zaměstnance vzdát se diet v pořádku. Mohu se nějak bránit?

Děkuji moc za odpovědi, ubytování bylo hrazeno, ale žádné kapesné jsem nedostal. Prý máme tak pěkné mzdy, že si to musíme hradit sami, to mi dnes řekla účetní.

Nejlepší odpověď
led

Zmluva, kde sa vopred vzdávate svojich zákonných nárokov je neplatná.
Vracať zákonné zahraničné diety musíte v prípade, že dĺžka vášho pobytu v zahraničí bola kratšia, než je čas strávený v zahraničí stanovený pre čerpanie týchto diet. Pozor, ide o čas medzi prechodmi hraníc pri odchode a príchode, nie súhrnný čas služobnej cesty.
Na kapesné nie je zákonný nárok, zamestnávateľ môže, ale aj nemusí dať (výška bola kedysi od 5% do 40% diet)
V prípadne zabezpečenej stravy sa výška diet znižuje o alikvotnú časť (často to býva v prípade raňajok v cene ubytovania)

Další odpovědi
Dochy

Minimální diety jsou dané zákonem. Nejsem si jist, zda je možné se jich „vzdát“ ve prospěch zaměstnavatele. Mám pocit, že by zde mohlo fungovat pravidlo, že smluvní ujednání (či jejich části) odporující zákonu jsou neplatná. Nejsem právník, chtělo by to ověřit.

kapesné je jen dobrá vůle zaměstnavatele, ale minimální diety jsou dané zákonem, pro Rakousko snad 45 EUR. Může být kráceno pokud vám zaměstnavatel poskytne stravu (pro celodenní služebku je to 25% za každé jídlo z [snídaně, oběd, večeře])

Doplňuji:
Zdá se, že jsem se strefil…
http://www.ziv­nostnik.cz/33/mu­ze-se-zamestnanec-vzdat-cestovnich-nahrad-uniqueidgOkE4NvrWu­OxZ4GxLdrsImhHbi­Ul93MqT6QOQea68B8/
http://www.da­narionline.cz/ar­chiv/dokument/doc-d3873v5229-vzdani-se-stravneho/?se­arch_query=$is­sue=1I66&sear­ch_results_pa­ge=1
(pokud se něco nezměnilo…)

ivzez

Nemůže, ale jak vidíte, leckterý to zkouší.

Není pravda, že jste před odjezdem MUSEL podepsat něco,
s čím jste nesouhlasil → k tomu Vás zaměstnavatel nedonutil.
[Pistoli Vám u hlavy nedržel, že?]

Bránit se samozřejmě můžete, ovšem budete to mít obtížnější.
Začněte řádným vyúčtováním pracovní cesty včetně stravného.
Pokud je zaměstnavatel nevyplatí, pokračujte písemnou výzvou
k vyplacení dlužného stravného a pokud nevyhoví ani po ní,
budete se muset obrátit na soud.

Drap

Pokud jsi podepsal, tak je dohoda platná. Ldyž jsi podepisoval, měl jsi dopsat , že podepisuješ pod pohrůžkou. Teď by ses mohl bránit soudně.