karelvem

Může majitel pekárny zažalovat stát, když mu kvůli chybějícímu plynu nakonec vyhasnou pece?

Majitel pekárny řádné platí faktury, plyn na trhu je, ale stát ho nechce koupit v dostatečném množství

Nejlepší odpověď
rrihamirek1

Tak hlavne ho stat nechce koupit za normalni peniz, protoze si musime hrat na neco, co nejsme.

Další odpovědi
Filip84

Zažalovat, samozřejmě, může kdokoli kohokoli, ale taková žaloba by byla odmítnuta.

Pekárník může zažalovat dodavatele plynu, protože s tím má smlouvu, na základě které mu má dodavatel plyn dodávat, no a dodavatel plynu může zažalovat tu osobu, se kterou má smlouvu o dodávkách plynu. A tak postupně dál, až se to dostane do roviny, že v tom někde bude figurovat organisační jednotka státu, protože stát, jako celek, žalovatelný není, za tu osobu Česká republika vždycky jedná nějaká její „podosoba“.

dubraro

Těžko. On nejspíš nemá smlouvu na dodávku plynu se státem, ale s nějakým dodavatelem. Konkrétně v naší zemi se stát v obchodování s plynem vůbec neangažuje, veškerý nákup, skladování, dodávky atd. provádějí soukromé subjekty.

da ny

Proti zásahu „Vyšší moci“, nefungují ani žádná pojištění. Každé podnikání přináší určitá rizika.
Byli jsme závislí jen na ruském plynu. Žádné naše vlády nedělaly nic, aby to tak nebylo. Ze strategického partnera se léta vytvářel nepřítel. Stalo se co se stalo. Pekař byl stejně nepředvídavý, jako české vlády. Jinak by pekl na elektrice :)
Člověk nemůže být jen „krátkozraký“. „…ale stát ho nechce koupit v dostatečném množství“, je krátkozraký pohled. Nikdo nebyl (v Evropě, EU) na takovou situaci100% připraven.
Vem na dlani chlup, když šly a jdou peníze i jinam.
Máme zásobníky v Nizozemí. Problém je s dopravou. „Trubky“ mají omezenou kapacitu a nejsou tady jen pro nás. Ono se to do 2 let zlepší.
Němci šetří a omezují už nyní, přestože mají jiné možnosti