hapiky

Může konec světa nastat kvůli božské částici nazývané Higgsův boson?

„Podle Hawkinga zkoumání Higgsova bosonu v urychlovači částic ve švýcarském CERNu může způsobit kolaps času a prostoru, a vyvolat rozpad světa, jak ho známe dnes“
https://magazin­.aktualne.cz/ku­riozity/hawking-varuje-konec-sveta-nastane-kvuli-bozske-castici/r~49492db­e38ea11e494e8002­590604f2e/

Odpovědi
paul1

Jsou k mání informace o bosonu, i o konci světa. Těžko se v problematice Higgsova bosonu orientovat laikovi. Fakt je, že anglický fyzik pan Hawking něco takového předpověděl. Doufejme, že se to nevyplní.

https://konec-sveta.com/

Zdroj: https://tech.in­story.cz/techno­logie/1456-stale-o-nem-cteme-ale-nejspis-ani-netusime-co-vlastne-je-higgsuv-boson.html

aliendrone

Těžko. Není znám mechanismus (ani teoreticky) JAK by to mohl dokázat. On mimochodem existuje v neskutečném množství (podle tzv. „Standardního modelu částic“) od počátku vesmíru. A zatím se mu to nepovedlo. ;) :D

Hawking spíše měl na mysli potenciální možnost vzniku miniaturní černé díry (gravitačně zkolabovaného tělesa). Není třeba se bát, víme, že i kdyby vznikla, tak v důsledku kvantově-mechanických jevů se „vypaří“ dříve, než stačí cokoliv „vcucnout“ a tím se i zvětšit do nebezpečných rozměrů/hmotností. BTW – ani tohle jsme ovšem nezaznamenali (vznik a „vypaření se“ černé díry). Zdá se, že prostě z nějakéhop důvodu NEVZNIKAJÍ, jakkoliv si myslíme, že by MĚLY. Inu co je na světě dokonalé, teorie rozhodně nikoliv. :)

Jiná věc je ovšem vznik „kvantové bubliny“ s nižším energopotenciálem vakua, než je dnešní vesmírný standard. I toho je zbytečné se bát. Taková „bublina“ by se šířila vesmírem rychlostí světla a zlikvidovala by ÚPLNĚ VŠECHNO, hmotu, energii i samotný prostoročas. To bychom ale nikdy nezjistili právě kvůli mezní rychlosti jejího šíření. Žádné příznaky katastrofy, žádná varování, žádné průvodní jevy. Bylo by zkrátka po všem dřív, než by se to stačilo jakkoliv zaznamenat. No a otázka „Co poté?“ postrádá smysl, protože pak by již nic co známe (i teoreticky) NEEXISTOVALO, natož my sami. :)

Roman71

Higgsův boson „konec světa“ způsobit nemůže, toho bych se nebál. Takových vědeckých teorií už tady bylo.. Pozemský čas je jen relativní pojem, vztažmo k poloze těles v naší sluneční soustavě, a tak malá částice v tak velkém kosmickém prostoru je úplné nic.

df

Profesor Jan Rak, jaderný a kvantový fyzik, a dokonce v Cernu pracoval, řekl, že přijde Ráj na zemi. Takže

Roman71

Pojem „tato generace“ se vztahuje na zbývající Kristovy spoluvládce. Nějaký zbytek ze 144 tisíc vyvolených na zemi ještě bude před vypuknutím „velkého soužení“.

df

Roman71, ajéje! Už vím, která bije. Ty jsi jehovista, viď

Roman71

Copak „ajéje!“? Nejsem nějaký „jehovista“, ale Svědek Jehovův 😉

df

Tak to ti přeji brzké probuzení. Čím později, tím větší škoda. Ale každý ať si svojí cestu vyšlape.

Roman71

Díky, už se stalo.
Z duchovního spánku jsem se probudil před 30 lety a vydal se na cestu, kterou Ježíš označil jakou úzkou a klikatou, vedoucí k věčnému životu.
Je na výběr jen ze dvou cest a o to je to celé jednodušší 😉

Roman71

Mimochodem, o konci světa píše Petr ve svém 2.dopise, 3.kapitole. Doporučuji přečíst celou a přemýšlet, co je tím skutečným „koncem světa“ a pro koho. Země totiž zničena nebude, nezanikne stejně, jako nezanikla za Noemových dnů. Potopou, z jistého důvodu, zanikla početná lidská populace. Ze stejného důvodu k tomu dojde i v „posledních dnech“.

hapiky

Bývalý profesor na univerzitě Cambridge zároveň ale uklidňuje, že prozatím není nutné se o osud naší planety strachovat. Urychlovač částic v CERNU totiž není tak výkonný, aby mohl na Zemi vytvořit černou díru.

Zatímco „znestabilnění“ božské částice by vyžadovalo energii 100 miliard GeV, současný urychlovač je schopen pouhých 14 tisíc GeV.

df

Apoštolové píšou „tato generace nepomine, dokud se to nastane“.