Kelt

Může délka dovolené ovlivnit výpovědní lhůtu?

V zaměstnání, kde pracuji, má k dispozici 20 dnů letošní dovolené a asi 12 dní staré dovolené z loňska. Pokud bych podal výpověď, ke konci tohoto měsíce, tak mám výpovědní lhůtu na dva měsíce a od 1. prosince bych mohl nastoupit na jiné místo. Ale bylo by možné vybrat dovolenou najednou v jednom měsíci, respektive rozpočítat tyto dny dovolené na pracovní dny a mohl tak nastoupit do nového zaměstnání dříve? U jednoho zaměstnavatele bych byl zaměstnaný, ale u druhého bych měl ještě dovolenou. A když budu mít dovolenou nebudu chodit do práce, mohu si dělat co chci a proto bych mohl nastoupit i dříve na novém pracovišti. Bylo by to možné? Nebo druhá možnost je, že podám výpověď, budu dělat do konce výpovědní doby a dovolenou si nechám proplatit. Nebo je to trochu složitější? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, délka dovolené ani její čerpání nemůže ovlivnit výpovědní dobu.
(Čerpání dovolené nemůže zkrátit výpovědní dobu.)

Je potřeba si uvědomit, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.
Bude-li zaměstnavatel zaměstnance potřebovat až do konce
výpovědní doby, čerpání dovolené mu neumožní a nevyčerpanou
část dovolené mu po skončení zaměstnání proplatí.

U Vás je situace trochu jiná v tom, že Vám zbývá část loňské dovolené, jejíž
čerpání si vzhledem k tomu, že Vám její čerpání zaměstnavatel neurčil do konce
letošního června, můžete určit sám. Čerpání loňských 12 dnů musíte
zaměstnavateli prokazatelně (písemně) sdělit minimálně 14 dnů předem.

Pozor také na to, že pokud pro zaměstnavatele neodpracujete
celý kalendářní rok, nárok na dovolenou se poměrně zkrátí.
Skončí-li zaměstnání 30. listopadu, budete mít nárok jenom
na jedenáct dvanáctin ze zmíněných 20 dnů, tj. na 18,5 dne.

Dřívější nástup do nového zaměstnání by byl možný v případě,
že by nový zaměstnavatel souhlasil s tím, že mu potvrzení o zaměstnání
(tzv. zápočtový list) odevzdáte později a s tím, že Vás současný
zaměstnavatel může v případě potřeby z dovolené odvolat.

I o tom, jestli bude zaměstnanec dovolenou čerpat, nebo jestli
mu nevyčerpanou část proplatí, rozhoduje zaměstnavatel.

S řadou zaměstnavatelů se dá dohodnout, ale nedá se na to
spoléhat. Bude to záviset hlavně na tom, jak moc Vás zaměstnavatel
bude potřebovat v práci.

Další odpovědi
Drap

Možné to je po dohodě se zaměstnavatelem