Weirdquestio

Může být pro nějakou velkou stranu lepší, když na její úkor získají hlasy malé strany?

Příklad: Strana A očekává 22% hlasů, strana B a C 15%. A je favorit, ale B a C nechtějí s A spolupracovat.
Pak jsou strany D a E, každá s očekáváním 4,5% hlasů, což ale nestačí na to se dostat do sněmovny. D a E ale chtějí spolupracovat s A.

Bylo by tedy lepší, aby A přišlo o 3% hlasů ve prospěch D a E s tím, že A bude mít 19% místo 22% a D a E budou mít 6%, což v součtu A+D+E dává 31%, což stačí na výhru nad koalicí B+C (30%)?

Je mi jasné, že křesla se rozdělí v jiném počtu pro 3 strany a pro 5 stran, ale stejně.

Odpovědi
hapiky

Bylo by lepší? Píšeš to tak, jako by při sčítání hlasů bylo dobré někomu přidat a někomu odebrat. Pořád existují nějaké kalkulace, ale psát, že by bylo dobré, aby někdo přišel o 3% hlasů jen proto, aby to druhé straně pomohlo k něčemu je hodně ujeté.

JežíšKristus

5% = pětiprocentní (zisk)
5 % = pět procent
Mezera dělá divy 😉

K otázce – ano, jistě to může prospět, těch 4,5 % nezůstane potopeno pod hranicí, pokud se dostanou přes 5 %, tak se strana dostane do sněmovny, a může třeba pomoci nějaké větší straně dosáhnout většiny. Takže odpověď je ano. I dnes vláda stojí na spolupráci s KSČM, což je v zásadě strana s malým volebním výsledkem, ale pro fungování koalice jsou její hlasy nezbytné.

Ale pozor – mít 31 % neznamená vítězství. Strana může získat i 49 % a nemusí vládnout, pokud ostatní strany složí koalici s podporou 51 % poslanců. A je to tak správně, protože vítězná strana nemusí nutně představovat většinu (a zpravidla ani nikde ve světě nepředstavuje). Demokracie je vláda většiny, s ochranou menšiny.

A ještě doplním – ve volebních systémech zpravidla funguje přepočet, favorizující strany s vyšším volebním výsledkem. Strana s výsledkem 30 %, pak může získat třeba 40 % mandátů apod.

Ametyst

Volební matematika na mě udělala dobrý dojem. Palec nahoru. Chci ale napsat něco podstatného, čím se ve zdejším volebním systému voliči řídí: Buď budou volit 1) opravdovou změnu a půjdou do velkého rizika volit novou stranu, kterou masmedia ignorují. Takže +/-5% je velká neznámá. 2) zvolí stranu nebo hnutí, které už v parlamentu je, takže ta očekávaná změna bude sporná a s mnoha otazníky. I když se říká “ Lepší je známe zlo než neznámé zlo. “ Běžné je, že kvůli tomuto systému třeba milion voličů nemá pro další 4 roky žádné zastoupeni v parlamentu. To je alarmující.

Pepa25

Ano, úvaha je správně. Babišovi je z principu jedno, jestli dostane 24 nebo 27 %, ale pokud by komunisté zůstali pod 5 %, tak by to pro něj byla pohroma.

Weirdquestio

@hapiky – samozřejmě vím, že nejde přehazovat hlasy, aspoň ne v Česku. Spíš jsem měl na mysli, že strana A bude nějak nepřímo podporovat strany D a E, aby jim pomohla k výsledkům.