jiriii

Může být i u nás zničující zemětřesení?

Nejlepší odpověď
eleonnore

Pokud se nepletu, tak v Hyde Parku Civilizace byl hostem český seismolog a na otázku, jestli je toto možné v ČR odpověděl, že je to velmi nepravděpodobné, ale ne vyloučené.

19:00 – Zde hovoří o zemětřeseních v ČR:
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/104412946­53-hyde-park-civilizace/214411058­090405/

V Česku je řada „vyhaslých“ sopek. Jednou z nejznámějších je Mileškovka. Vyhaslá sopka ale znamená pouze to, že vykazuje jen velmi nízkou aktivitu a určité období nebyla zaznamenána erupce.

„Sopky můžeme dále dělit na podle toho, kdy naposled vykazovaly svou aktivitu (KUKAL, Z., 1983, 121). Vyhaslé sopky jsou ty, u nichž nebyla v historické době zaznamenána erupční činnost, jde tedy pouze o hory tvořené vulkanickými horninami. (…) Podobné rozdělení je ovšem poněkud neprůkazné. Historie lidského pozorování vulkanických procesů (max. 6000 let) je neporovnatelně krátká s životním cyklem geologických pochodů. K. Smith (2002, 156) proto udává, že všechny sopky, které byly aktivní za posledních 20 000 let, by měly být považovány za potenciálně aktivní.“

Zdroj: http://www.sci­.muni.cz/~her­ber/volcano.htm

Další odpovědi
anonym

Kde u nás?

To může být všude.