Může být arytmie způsobena anémií?

Srdeční arytmie je abnormální srdeční rytmus, obvykle změna rychlosti nebo … při různých patologických stavech jako je anémie. Je to pravda?

Jak by pak vypadala léčba? Léčilo by se to jako anémie, nebo jako arytmie?
Asi je blbost že by to mohlo být i opačně, anémie způsobena arytmií?
Díky za odpovědi.

Ps. ať nemusím pokládat novou otázku: Dá se zjistit u anémie i nedostatek vitamínu D ?

Nejlepší odpověď
annas

Sinusová arytmie se vyskytuje kromě stresu, rozrušení i u anémie atd.

http://ekg.kva­litne.cz/tvor­ba.htm

Neříká se, že je srdce ze železa? Srdce potřebuje ke své činnosti železo.

"Bušení srdce

Podobné je to i se srdečními projevy. U nadměrně namáhaného srdce může v důsledku nedostatku železa dojít k nepravidelnému srdečnímu tepu, srdečním šelestům, v horším případě i k jeho selhání. Pokud má tedy člověk srdeční problémy, o kterých ví, je vhodné zároveň pečlivě sledovat i hladinu železa, aby nedocházelo k dalším problémům se srdcem.

Stejně tak nedostatek železa ovlivňuje špatné dýchání.

https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/333575-podle-ceho-lze-poznat-ze-mate-nedostatek-zeleza.html

Jak si můžete ještě přečíst v odkazu, když může při anémiei dojít k zástavě srdce, může i anémie způsobit arytmii.

Když mám málo železaa, sníží se mně tlak, musím si vzít železo a jsem v pohodě. Tlak se zvedne.
--

Ještě odpověď lékařky MUDr. Věry Bartůňkové v souvislosti s arytmií.

„Anémie může způsobovat Vámi uváděné arytmie. Obvykle nejsou nebezpečné a k jejich vymizení je třeba srovnat krevní obraz (k tomu Vám slouží podávané železo) a navíc je ještě vhodné brát hořčík (magnezium) v dávce cca 500–1000 mg denně, který můžete volně bez receptu zakoupit v lékárně.“

http://www.kardio-rokycany.cz/in­dex.php?wt=va­se-dotazy&tema=5&stra­na=29

Další odpovědi
Jiří Bohumil

To je spíše otázka pro lékaře. Ale osobně si myslím, že by tyto dvě poruchy neměly nijak souviset. Anémie je porucha krvetvorby, arytmie porucha kardiologického původu, případně snad i případně neurologického.
Léčba obou poruch je založena na úplně jiných základech.

Příčiny anémie (chudokrevnosti):
porucha tvorby hemoglobinu
porucha syntézy DNA
porucha kmenové buňky
útlak kostní dřeně
porucha tvorby erytropoetinu
krvácení, zvláště chronická
hemolytická anémie (z rozpadu červených krvinek tzv. hemolýza)
nadměrné odbourávání ve slezině

Nedostatek viteminu D se zjistí z rozboru krve, ať máš anemii, nebo ne.
https://zdravez­dravi.cz/vita­miny/vitaminy-minerely-vegani-vegetariani

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chudokrevnos­t#P%C5%99%C3%AD­znaky_an%C3%A9m­ie

anonym

Annas dnes potvrzuje svými odpovědi svou dominanci na této stránce…
pecka odpovědi..

anonym

na víc se mi zdá že odpovědi annas a pana jiri bohumil se trochu liší a nekolidují ? 🙂 ;)