Louise:3

Musím zaplatit brýle v optice, když si je nechal dělat někdo z rodiny a zemřel dříve, než si je stihl vyzvednout?

Můj příbuzný si nechal udělat brýle v optice, zaplatil zálohu a zemřel, teď po mně optika vyžaduje několik tisíc a vyzvednutí, jinak to prý budou řešit jinak.
Mají na to právo? Byla bych moc vděčná za odpovědi, děkuji.

Nejlepší odpověď
Filip84

Aktiva i pasiva jsou součástí pozůstalosti, nabývá je ten, kdo dědí, a jestliže je dědiců více, dělí se podle podílu.

Nejsi-li tedy dědic, nemusíš platit nic – optika si pohledávku přihlásí do dědického řízení, nebo jí bude vymáhat po dědicích.

Jestliže jsi výhradní dědic, musíš to zaplatit Ty, jinak to po Tobě mohou vymáhat soudně.

Jestliže jsi dědic podílový, hradíš poměrnou část, jež odpovídá Tvému podílu na dědictví.

Další odpovědi
Disraeli

Právo na to buď mají nebo ne z hlediska toho, jestli něco dědíš po té zesnulé osobě. A tak platí, buď bereš vše (majetek, ale i s dluhy) nebo nebereš nic. Tzn. že můžeš dědictví příjmout nebo odmítnout. Pokud ho příjmeš, bereš ho i s případnými dluhy, pokud odmítneš, nebereš na sebe nic – majetek, ale ani dluhy (jsi jich zproštěna, nejsou tvoje). A zde je odměna za opravu brýlí vlastně dluh… že je zemřelá osoba (ani nikdo jiný) už nevyužije, je jedno (objednávka respektive práce byla dokončena, náklady na ni taky a už stačí jen zapltit a převzít – a převzetí/platba je povinnost). Byla objednaná práce/zakázka a firmě (i z hlediska práva) je jedno, kdo to pak použíje/nepoužije nebo co s tím udělá. Je to zkrátka závazek, obchod neboli závazný obchod. Pro toho, kdo si ho objednal a nebo pro pozůstalého. Pokud dědí víc lidí je to i otázka podílnosti (na majetku i těch dluzích). Pokud nedědí nikdo, ta firma dostane náhradu z majetku zemřelého (pokud je dostačující, pokud ne, tak má myslím smůlu)…

Před přijetím dědictví je vždycky na místě zkontrolovat jeho stav, velikost (přepočet na finance), ale i povinnosti s nimi spjaté (třeba i případné budoucí náklady) anebo dluhy. A hlavně zda dluhy nepřavyšují ten majetek.. To by pak pozůstelému/dědici nic nezbylo a ještě musel dát ze svého (nebo shánět prostředky a sám se zadlužit), aby dluhy splatil. Řekl bych ale, že cena těch brýli nebude větší než majetek zemřelé osoby (to by musela být hodně drahá oprava a ten člověk by téměř nic nevlastnil).
Takže dědíš nebo ne. A podle toho se určuje zda musíš té optice zaplatit (případně i s jinými pozůstalými). Každopádně pokud dědíš (nebo někdo jiný), tak se to MUSÍ zaplatit, protože je to dluh… Teoreticky by ho mohli prominout, když jde v podstatě o drobnost a o něco, co už nikdo nevyužije (a zemřelá osoba to ani nestihla převzít)… ovšem z hlediska práva je k tomu nic nenutí, bylo by to jen z dobré vůle a soucitu toho podniku – po domluvě (avšak je to spíš nepravděpodobné. Každý podnik chce zaplati, nehledě na cokoli. Nekončí to ani smrtí). Pokud dědí víc osob, můžou se domluvit, že jeden zaplatí celý ten dluh, ale vezme si za to větší část zděděného majetku (jeho zákonný nebo závětí určený podil + výši toho zaplaceného dluhu).

Emefej

Nevím, ale selský rozum říká, že ty nic platit nemusíš. Platí ten, kdo si to objednal.

elkon

Asi by se to mělo řešit v dědictví jako dluh, pokud mají vaší adresu (i když nevím, jak by se k ní mohli dostat).

Darcy

byla tam placena záloha. Záloha propadne a brýle si nechají..
Jestli budou vyskakovat, můžeš jim „pohrozit“ že jim v médiích nebo jen po městě uděláš reklamu jak od pozůstalých tahají peníze… Minimálně se zaleknou špatné reklamy.
Můžou jít k čertu, protože – ano – čočka byla vybroušena na míru, ale je tam ta záloha která propadne, a rám brýlí mohou znovu prodat, nikterak nepřijdou zkrátka.

Disraeli

Pravda. To by mohlo být ideální řešení.

Disraeli

Tak mě ještě napadá, že se v podstatě jedná o výměnu, peníze za výrobek – a náklady/práci na něm (což je prostě zahrnuto v ceně). Takže majetek zemřelého by zůstal stejný – buď ve formě peněz nebo těch brýli. A tak by tu mohlo být logické řešení, aby si ten podnik nechal ty brýle… Jenže teď je otázka, zde je nějak využije, zda je může prodat a podobně (zda jsou v dobrém stavu, jako nové, dají se dále používat pro někoho jiného…). Není to ale asi moc pravděpodobné a nikdo si už asi nekoupí opotřebované (i když opravené) brýle, s konkrétními „mírami“ – vhodné jen pro pár jedinců.

Takže nevím. Líp ti to řekne nějaký odorník- právní poradce – buď přímá konzultace/porada s některým právníkem (stačí využít služeb někoho ve městě) nebo tady: https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/ https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/home/jak-a-kdy-poslat-dotaz-do-poradny.html (za poplatek).

Disraeli

Jo, teď jsem si všiml, že brýle jsou nově zhotované, takže nové brýle by mohly mít cenu, mohly by být dobře prodejné a mohla by si je ta optika nechat… jenže tohle je spíš na domluvě a je pavděpodobnější, že budou chtít brýle předat a nechat si za ně zaplatit.