xiperio

Musím vstoupit do Společenství vlastníků?

Jsem majitelem družstevního bytu. Na domovní schůzi mi bylo řečeno, že musím vstoupit do Společenství vlastníků, které následně vznikne. Moc se mi to nelíbí, jelikož mi spočítali, že budu platit měsíčně více cca o 300 Kč. Musím do tohoto Společenství vstoupit? Nebo můžu chtít, aby zůstalo v mém případě vše při starém. (aby se mi o vše staralo družstvo). Prý je to ze zákona, že musím.

Nejlepší odpověď
Dochy

Buď je byt družstevní a jseš členem družstva, nebo je v osobním vlastnictví a ty jseš vlastník. Pokud je byt v osobním vlastnictví v bytovém domě, tak ze zákona má vzniknout společenství vlastníků, které spravuje společné záležitosti (úklid společných prostor, opravy společných částí, platby za energie apod.). Neplatíš za členství ve společenství, platíš za společné náklady a přispíváš do fondu oprav. A to by podle mně mělo být stejné pro každý byt bez ohledu na to zda je v os. vlastnictví, nebo v družstevním (ale dokážu si představit, že třeba družstvo bude mít nějaké peníze ulité z minula a z nich něco do fondu platit)

Další odpovědi
Pepa25

Do společenství vlastníků jednotek (SVJ) se nevstupuje, členství vzniká a zaniká ze zákona ve vazbě na vlastnictví bytu. Pokud byly odhlasovány převody bytů do osobního vlastnictví, tak vznikne SVJ, kde budou členové všichni majitelé. Blokovat převod nemá žádný smysl. Zároveň ale není důvod, proč by měl být příspěvek vlastníka SVJ na správu a údržbu domu vyšší než nájemné. Předpokládám, že navýšení se samotným převodem nesouvisí, ale řeší se jiný problém (např. navyšuje se fond oprav nebo odměny samosprávy). Zeptejte se.

Hlada

Jako první je potřeba si ujasnit vlastnictví bytu. Tipuju, že byt je nyní družstevní a družstvo byty rozprodává do osobního vlastnictví. V tom případě musí ze zákona vzniknout společenství vlastníků, jehož členy jsou vlastníci jednotek a které spravuje dům na základě hlasování vlastníků. Mezi družstevním a osobním vlastnictvím je podstatný rozdíl ve správě, způsobu rozhodování i v povinnosti platit různé poplatky. To není na jednoduchou odpověď. Na podmínky odprodeje je potřeba se informovat na družstvu. Pokud se bude družstvo likvidovat, budou byty přednostně nabídnuty současným nájemníkům.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.