Lukyn0

Můžu mít exekuci na byt kvůli zadlužení společenství vlastníků?

Právě jsem četl článek, kde se porovnávaly výhody/nevyhody bytů v osobním a družstevním vlastnictví. V diskuzi mě zaskočil komentář, že stejně jako když bude zadluženo družstvo, dostane exekuci i byt s odkoupenými členskými právy (to ano), tak na stejným principu může kvůli zadluženosti společenství vlastníků dostat i byt v osobním vlastnictví? Je na tom něco pravdy? Mě se to zdá jako nesmysl.

Odpovědi
anonym

Záleží na družstvu/SVJ. Pokud pošle upomínku dlužníkovi, tak to nehrozí. U soudu SVJ doloží vedení dluhu i upomínky. Pokud to neudělá je to problém i jednotlivých vlastníků. Více v odkazu: http://www.pe­nize.cz/exeku­ce/69160-hlidejte-si-neplatice-v-dome-muzou-vas-pripravit-o-penize

ivzez

Mně to naopak přijde logické: SVJ jsou všichni vlastníci jednotek.
Schválí-li si vlastníci jednotek např. úvěr na zateplení domu,
který pak nedokážou splácet, je podle mne v pořádku,
že členové SVJ za úvěr ručí svým majetkem (jednotkami).

Poněkud jiná situace by byla v případě družstveního domu,
v němž bylo několik bytů převedeno do vlastnictví
(kombinace bytů ve vlastnictví a družstevních bytů).

Nikdo nemůže ručit majetkem, který nevlastní.
Tzn., že SVJ nemůže ručit družstevními byty
a družstvo nemůže ručit byty ve vlastnictví.

K odkoupení členského podílu (členských práv):
Koupí-li člověk od člena družstva družstevní podíl, k němuž se váže právo
na uzavření nájemní smlouvy na dobu neurčitou ke konkrétnímu bytu,
musí vstoupit do družstva, zaplatit členský podíl,
poté s ním družstvo uzavře nájemní smlouvu na dobu neurčitou.

Byt ale bude dále patřit družstvu(, které jím může ručit za úvěr).
Odkoupením družstevního podílu byt nepřechází do vlastnictví.
(Je-li podle stanov družstva možný převod do vlastnictví,
může nový člen o převod bytu do vlastnictví požádat.)

Předcházet podobným situacím (exekucím) je podle mne v možnostech členů SVJ.
Oni hlasováním rozhodují o tom, co SVJ udělá. Řada SVJ si na potřebnou údržbu domu naspoří ve fondu oprav a opravy uskuteční bez úvěru.

Anetkaprcka

Já když jsem měla byt v exekuci, tak jsem se domluvila v Praze s realitní kanceláří www.edoxreality.cz, která exekuci vyplatila, a byt se pak prodal mimo dražbu, takže mi z toho docela dost zůstalo, myslím si, že kdyby to šlo do dražby, tak už z toho nic neuvidím.