metalavenged

Musím platit zdravotní a sociální, i když nejsem v ČR?

Dobrý den,
chystám se na rok přerušit studium a cestovat. Tím pádem se mi ruší výhoda studenta – neplatit zdravotní a sociální. Musím ho i tak platit, i když po celý rok nebudu v ČR? Když se vrátím, budu ve studiu pokračovat.
Děkuji.

Odpovědi
Mc Merkurion

… to víš že musíš …

hapiky

Nemusíš jen v tom případě, že jsi se přihlásil a platíš v jiném státě EU. To potvrzení že platíš v jiném státě EU by jsi musel předložit při odhlašování z ČR.

ivzez

Odpověď McMerkuriona není přesná:

Sociální pojištění není povinné.

Zdravotní pojištění nebudete muset platit jenom v případě, že se před
odjezdem odhlásíte u své zdravotní pojišťovny (do 8 kalendářních dnů
po odjezdu z ČR je nutné odevzdat kartičku zdravotní pojišťovny) a po
návratu doložíte, že jste zdravotní pojištění hradil v jiné zemi.

Chcete-li cestovat po různých zemích, nebude to podle mne možné.
Ale přesné informace získáte u své zdravotní pojišťovny, některé mají
na webu i formulář pro odhlášení.