2martinka2

Mám zaplacené zdravotní pojištění, když jsem měla neplacené volno?

Ahoj, jako zaměstnanec jsem si potřebovala vzít měsíc neplaceného volna s tím, že jsem tam chodila jednou týdně, tedy za měsíc odpracované 4 dny – mzda menší než 5000 Kč.

Asi v půlce následujícího měsíce jsem si uvědomila, jak to je se zdravotním pojištěním. Mám ho zaplacené od zaměstnavatele? Jejich účetní prý říká, že ano. Ale na internetu jsem našla, že pokud je mzda nižší než 5000 Kč, tak si ho musím platit sama a tak se mi to nezdá a nerada bych byla v dluhu po čase zjistila, že kvůli chybné informaci od účetní dlužím xkrát tolik.

Mám to tedy zaplacené nebo ne? Na výplatní pásce se píše, že ho mam zaplacené za 4 dny. Ale prý to nemám řešit… ?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

S odpovědí kolegy Drápa si nejsem jistý.

Já mám pocit, že při neplaceném volně se pojištění neplatí, jen si nejsem jistý zda se to týká zdravotního či sociálního nebo obou.

Zkusil bych zavolat na sociálku a zdravotní pojišťovnu

Další odpovědi
fablen

Pokud si u nás v práci někdo vezme např. den neplaceného volna – dáváme podepsat „papír“, že souhlasí, že mu bude ze mzdy strženo a odvedeno za tyto dny pojistné v celé výši. Za dny, kdy není v práci je zaměstnanci strženo celých 13,5% zdravotního pojištění. Prostřednictvím zaměstnavatele se odvede na účet zdrav.poj.